A dolog meglepően korán, még az 1960-as években történt (a kiborggá alakításhoz mindenképp) az elkövető pedig az Egyesült Államok Központi Hírszerző Ügynöksége, a CIA volt. A projektre dollármilliókat és hosszú évek munkáját fordították, a létrehozandó kiborg cicáknak pedig lehallgató szerepkört szántak, a titkos információszerzés érdekében. A 007-es macskát végül a szovjetek hatástalanították, de ne szaladjunk előre.
A történet most az 1960-as évekbeli, feloldott titkosítású dokumentumoknak köszönhetően látott napvilágot. A projekt neve „Operation Acoustic Kitty” (kb Akusztikus Cicus Akció) lett, és a szegény 007-esnek egy mikrofont ültettek be a hallójáratába, és egy kis rádióadót a koponyája tövéhez. A macskát ezek után ki lehetett képezni rá, hogy besurranjon a szovjet nagykövetségekre, vagy akár a Kremlbe, ahol beszélgetéseket rögzíthetett és rádióadásban elküldhette őket a CIA ügynökeinek.
A CIA odáig fejlesztette a kiborgmacska akciót, hogy képessé váltak a kémmacska hangutasításokkal történő irányítására, hatékonyan befolyásolva az állat mozgását, épp úgy, mintha távirányítót használnának, ami egyrészt szörnyen hangzik, másrészt a macskák önálló, autonóm természetét ismerve nem lehetett egyszerű feladat.
"Rengeteg pénzt költöttek. Felnyitották a macskát, elemeket tettek bele, bekötötték. A farkát használták antennaként. Szörnyű dolgokat csináltak. Kísérlet kísérletet követett”- írta The Wizards of Langley című könyvében Victor Marchetti, aki CIA igazgatóhelyettesének különleges asszisztense volt az 1960-as években.
Az egyik első "elkészült" kémmacska korán kimúlt egy éles bevetést szimuláló teszt során, Marchetti szavaival: „Végül készen állnak. Kivitték egy parkba, egy padra mutattak, és arra utasították: „Hallgasd meg azt a két srácot! Kitették a kisteherautóból, majd azonnal jött egy taxi, és elgázolta. Ott ültek a kisteherautóban telepakolva rádiófrekvenciás berendezésekkel, és a macska elpusztult!"
Marchettiről tudni kell, hogy hivatásos karrierje végeztével az amerikai hírszerző közösség nyílt kritikusává vált, néhány összeesküvés-elméletet is felkarolt, nem árt tehát némi óvatossággal kezelni a meglátásait.
A CIA erősen átdolgozott és nyilvánosságra hozott dokumentumaiból az derül ki, hogy a „Jelentés a kiképzett macskákról” címmel taglalt projekt hozott valamennyi sikert, de nem javasolták a folytatását. "Kiderítettük, hogy ez a dolog valóban lehetséges ... Ez önmagában is figyelemre méltó eredmény" - írták.
(Forrás: Gizmodo Kép: Unsplash)