A klímaváltozás a mikrobák szintjén kezdődik, és ez most már teljesen biztos

2019 / 11 / 27 / Perei Dóra
A klímaváltozás a mikrobák szintjén kezdődik, és ez most már teljesen biztos
Bár a bacilusok az ökoszisztéma alapvető részét képezik, a klímamodellekben eddig nem szerepeltek. A helyzet azonban hamarosan változhat, ami bolygónkra nézve nem sok jót jelent.

A londoni Imperial College kutatói felmérést végeztek prokarióták (baktériumok és archeák) körében, hogy megvizsgálják az egysejtűek gázanyagcseréjét annak függvényében, milyen külső hőmérsékleten élnek. Egyes baktériumok ugyanis anyagcseréjük során szén-dioxidot termelnek, ami a felmelegedés miatt a jövőben emelkedni fog. Legalábbis a mostani eredményekből erre következtethetünk.

A kutatók első körben korábbi, különböző természetes hőmérsékleti viszonyokban élő prokarióták anyagcsere-sebességéről szóló tudományos megfigyeléseket kerestek; az antarktiszi, nulla Celsius-fok alatti hőmérsékletű sós tavaktól a százhuszonkét Celsius-fokos mélytengeri hőforrásokban élőkig, mintegy ötszáz különböző mikrobacsoportról összesítették adataikat, majd matematikai modell segítségével meghatározták, melyik milyen hőmérséklet mellett a legaktívabb anyagcseréjű, illetve földrajzi elhelyezkedésük és tömegük az ott várható felmelegedéshez viszonyítva miként járul majd hozzá a globális szén-dioxid mennyiségéhez.

Kiderült, hogy a negyvenöt Celsius-fok alatt élőknél növekedés várható a kilégzett CO2 mennyiségben a globális felmelegedés okozta ingadozó hőmérséklet miatt. Hogy ez mit jelent?

Rövid távon a baktériumok felgyorsuló anyagcseréjük miatt termelnek majd több szén-dioxidot, hosszú távon pedig már evolúciós változások zajlanak bennük, ebbe az irányba mozdítva anyagcseréjüket.

Dr. Samraat Pawar, a kutatás vezetője szerint a helyzet duplán hátrányos, mivel a mikrobák és archeák az emelkedő hőmérséklethez hosszabb távon jól alkalmazkodnak, vagyis ezzel tovább növekszik anyagcseréjük optimális hőmérséklete, és úgy szólván lekövetik a felmelegedést.

A sejtmag nélküli baktériumok a sejtmaggal rendelkező élőlényekhez képest ráadásul sokkal intenzívebben reagálnak a hőmérséklet ingadozására, ez a különbség pedig mostanáig kimaradt a klímamodellekből. Mivel a bacilusok az ökoszisztéma alapvető részei, melegre adott reakciójukat mindenképp bele kell foglalni a számításokba, valamint célszerű lenne megismerni egy adott ökoszisztémán belül elfoglalt részarányukat is.


Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Olyan ősi ez az ökoszisztéma, hogy még a dinoszauruszok előtti időből származik.
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Egész váratlan dolog nyír majd ki minket (ha addig minden mást megúszunk): egy új szuperkontinens, a Pangea Ultima. Időpontra is van ötlet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.