Kőkorszakból származó, fejlett technológiát találtak Dániában

2024 / 10 / 11 / Felkai Ádám
Kőkorszakból származó, fejlett technológiát találtak Dániában
A leletek az úgynevezett tölcsérpohár-kultúrához tartoznak.

Dániában, a Falster szigetén végzett vasútépítési munkálatok során egy 5000 éves neolitikus lelőhelyre bukkantak, ahol egy fejlett technológiai megoldásnak tekinthető, úgynevezett kövezett gyökérpince nyomaira is rátaláltak. A felfedezést a Lolland-Falster Múzeum és az Aarhusi Egyetem kutatói elemezték, az eredményeket pedig a Radiocarbon folyóiratban publikálták – írja a sajtóközlemény.

A leletek egy korai mezőgazdasággal foglalkozó civilizációtól, az úgynevezett tölcsérpohár-kultúrától származnak. Ez a kultúra mintegy 6000 évvel ezelőtt alakult ki, ahogy a régióban élők fokozatos átváltottak a vadászó-gyűjtögető életmódról a gazdálkodásra és az állattenyésztésre.


(a) A ház rekonstrukciós rajza. (b) Áttekintő fotó a pince jellegzetességről (kelet felől nézve, nagyjából ugyanabban az irányban, mint a rekonstrukciós rajz). (c) A pincefal részletfotója, piros vonalakkal jelölve, nyugatról nézve. Rajz és fotók: Lolland-Falster Múzeum. Forrás: Radiocarbon (2024).

Az ásatások két építési fázist tártak fel, mindkettő a Mossby-típusú tölcsérpohár-kultúrához tartozott. Az első szakasz esetében 38 oszloplyukat találtak, míg a másodikban 35-öt – a kutatók szerint mindez komoly építészeti tervezésre utal. A padlókat tömörített vályogból készítették, amely homok és agyag keverékéből állt. Bár a világ más részein ez az építőanyag akkor már évszázadok óta használatos volt, a neolitikus Dániában újdonságnak számított. Az alapos tervezésre utal az is, hogy a helyszínt is gondosan választották meg: magaslaton helyezkedik el, ami stratégiai kilátást nyújt a terepre, miközben védelmet is biztosít az árvízzel szemben.

Az ásatás során több mint 1000 leletet találtak, köztük kovakőszerszámokat, kerámiákat és megkövesedett tengeri sünöket, amelyek főként egy elsüllyedt, kövekkel kirakott struktúra körül csoportosultak. Ez utóbbi az a objektum, amely a kutatók szerint a pince lehetett – ez a korszakban jelentős technológiai újítás volt, ami lehetővé tette az erőforrások megőrzését. Ha az építmény valóban gyökérpince volt, az komoly előrelépés a korabeli agrártársadalom számára, mivel a hasonló földalatti tárolók úgy működnek, mint egy hűtőszekrény, vagyis egész évben stabil hőmérsékletet biztosítanak: nyáron hűvösen tartják az élelmiszereket, télen pedig megakadályozzák a fagyást. Ez tehát egy olyan technológiai vívmány volt, ami lehetővé tette, hogy a betakarítások közötti időszakokat is átvészeljék a helyiek, ami nagyon fontos volt a kemény telek miatt.

A radiokarbonos kormeghatározás szerint egyébként a pince és az első ház időszámításunk előtt 3080 és 2780 között épült, míg a második építési szakasz ie. 2800 után következett.

(A cikkhez használt borítókép illusztráció, forrása: Pixabay/JamesDeMers)


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.