A korallfehéredés sejtszintű oka voltaképp élet-halál harc a korallpolipocskák és a szimbionta algák között

2020 / 02 / 15 / Perei Dóra
A korallfehéredés sejtszintű oka voltaképp élet-halál harc a korallpolipocskák és a szimbionta algák között
A korallfehéredés egyre nagyobb méreteket öltött az elmúlt évtizedekben, és bár több hír felröppent róla a sajtóban, sejtszintű okairól mostanáig csak minimális ismeretünk volt.

A PNAS (Amerikai Tudományos Akadémia folyóirata) publikációja összefoglalja a kutatók által mostanra letisztázott információkat, vagyis, hogy a fehéredés lényege a korallpolipok és a bennük élő fotoszintetizáló algák közti érzékeny egyensúlyon alapuló szimbiózis felbomlása. Egy új kutatás szerint azonban az algák nemcsak a szimbiózis felbomlásával, de közvetlen károkozással is árthatnak a korallpolipoknak:

„A korallokban élő szimbionta algák jóindulatú lények, amelyek önzetlenül táplálják a korallt. A kapcsolatuk azonban távolról sem ennyire egyszerű.” - mondja David Baker, a Hong Kong-i Egyetem munkatársa.

Korábbi kutatásokból arra következtethettünk, hogy a hőhullámok károsítják az algák fotoszintézist végző mechanizmusát, emiatt erős reakcióképességű, sejtszinten káros anyagok termelődnek, például oxigén eredetű szabad gyökök. De előfordulhat, hogy a hidrogén-peroxid, valamint az erre adott stresszválasz miatt történik pusztulás, melynek következtében kilökődik a korall algája.

Újabb tanulmányok viszont már megkérdőjelezik a fenti szimbiózist: az algák a korallpolipokkal csak ideális körülmények között osztozkodnak a tápanyagokon, egyébként parazitaként viselkednek. Christian Voolstra, a Konstanzi Egyetem kutatója megjegyezte:

„Amikor egy sejt egy másikba beköltözik, többnyire parazitaként teszi ezt.”

A korallok és algáik azonban megcáfolták a jelenséget, amiért a szakemberek egyre kritikusabbak a szimbionta kapcsolattal, különösen az algák viselkedésével. 2009-ben először merült fel a gondolat, hogy a vízmelegedés miatt az algák mindössze elvonják a korallpolipok kínálta anyagokat, ám cserébe semmit sem nyújtanak. Kilenc évvel később David Baker és kollégái beigazolták ezt az elméletet: nyomjelző izotópokkal követték a tápanyagok útját a korall és az alga közt, és kiderült, hogy az algák működése meleg vízben is kifogástalan, ugyanakkor mégsem osztozkodnak a korallokkal.

A melegebb vízből sokkal több tápanyagot nyertek, viszont ezeket nem adták át a korallnak, ami anyagcseréjével így nem tudta követni az algák felgyorsult életműködését.


A génszerkesztés segítheti a jövőben a korallok megismerését?

Ami nagyban korlátozhatja a korall-alga viszonyrendszert, az a tápanyagok elérhető mennyisége; a korallpolipok általában felhalmozzák maguknak a nitrogént, és alig juttatnak belőle az algáknak, emiatt utóbbi fotoszintézise során termelt cukroknak csak egy részét tudja saját célra hasznosítani. A "feleslegessé vált" cukor, ami táplálná a korallpolipokat, teljesen kiürül. Magyarán szó sincs önzetlen gondoskodásról. A víz melegedésével a nitrogénkötő baktériumok aktívabbá válnak, így az algáknak több nitrogén jut, amelyhez a korall segítsége nélkül is hozzáfér, ennek köszönhetően pedig felhasználhatja a fotoszintézis során termelt cukrokat is.

Olyan elméletek is születtek, hogy az alga kényszeríti a korallt saját széntartalékai felérésére azáltal, hogy nem ad neki szenet, így az kénytelen átállni szén alapúról oxigén alapú étkezésre, ezzel pedig megindul a korall sejtjei számára mérgező oxigén eredetű szabad gyökök kibocsátása.

Megint más elképzelések szerint az oxigén eredetű szabad gyökök a hőstresszválasz esetén képződnek. Míg valaki(k) úgy tartják, a szabad gyökök nem játszanak szerepet a korallfehéredésben. Az igazi kérdés tehát így szólna: hol történik váltás a szimbionta viselkedés és az önzőség között?


A korallpolipocskák barnás foltjai a szimbionta algák.

A legújabb kutatásokban azt találták a tengeri rózsáknál (a korall rokonai) hogy kétszázkilencvenkét génjük kifejeződése megváltozik a korallfehéredéshez szükséges hőmérsékleten. A gének közt fontos cukoranyagcsere-szabályozók is voltak, amiből Sinicsiro Marujama, a Tohoku Egyetem evolúciós biológusa arra következtetett, hogy a korall-alga szimbiózis titka a cukoranyagcsere. Bár nem ez volt az első vizsgálat, melynek során hőérzékeny géneket kerestek, ám ezúttal megtalálták az anyagcserében központi szerepet játszó érzékenységet. Madeleine van Oppen, a Melbourne-i Egyetem korallgenetikusa szerint miután megismerik a korallfehéredés mögötti legfontosabb géneket, többet tehetünk hatásuk ellen úgy, hogy génszerkesztéssel egyszerűen feljavítják a korallokat. Persze sokan ellenzik a génmanipulációt, mégis az, hogy

végszükség esetén ez a módszer jelentheti a kapaszkodót, még nem egyenlő azzal, hogy ezentúl kizárólag génmódosított korallzátonyokat telepítenek. Noha kétségkívül ez  lenne a legkönnyebb.

(Fotó: PNAS, Pixabay)

Ha az első telepeseket toboroznák épp a Marsra, jelentkeznél?
23% Igen, azonnal! Óriási dolog lenne, szeretnék a történelem részévé válni!
16% Megvárnám, amíg az első 10 000 ember túlél 1 évet, és a második körre csatlakoznék!
21% Most még nem, de még a mi életünkben ez reális kérdés lesz, és lehet, hogy 30 év múlva már mennék majd...
40% Biztos, hogy nem! Én oltom majd le a lámpát a Földön, soha nem hagynám itt ezt a bolygót!


Így lettek a szexuális játékszerekből digitális kütyük
Így lettek a szexuális játékszerekből digitális kütyük
Lassan már senkit sem lep meg, hogy egy intim segédeszköznek legalább olyan jól kell tudnia csatlakoznia a wifihez vagy egy telefonhoz, mint a viselőjéhez, használójához.
Az afrikai robbanó tó, ami pillanatok alatt végzett ezerhétszáz emberrel
Az afrikai robbanó tó, ami pillanatok alatt végzett ezerhétszáz emberrel
Afrikában három olyan tó is található, ami időzített bombához hasonló fenyegetést jelent: a bennük felgyülemlő szén-dioxid rossz esetben kirobbanhat és az elterjedő fojtogató felhő a közelben lévőket rendkívül gyorsan megölheti. A legtöbb áldozatot szedő esemény 1986-ban történt.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.