Milyen hangot ad ki egy korallzátony?

2019 / 12 / 05 / Bobák Zsófia
Milyen hangot ad ki egy korallzátony?
Valószínűleg nem sokan gondolkoznak el erről a kérdésről, kivéve a tudósokat, akik most egészséges korallzátonyok zajait lejátszva próbálják visszacsalogatni a halpopulációt a kihalt területekre. Elő a hangosbeszélőkkel!

“Az egészséges korallzátonyok meglepően zajos helyek, a rákok surrogása, a halak morgása, az élőlények rágcsálása és futkosása összeségében lenyűgöző biológiai hangképet eredményez.” - mondja Steven Simpson, az Exeter Egyetem tengerbiológusa. A kihalt zátonyok kísérteties csöndje viszont nem vonzza a halakat, akik máshol keresnek maguknak otthont. Márpedig ilyen kihalt régiókból egyre több van a világon.

Mivel a tengeri fauna nagyon érzékeny a hőmérséklet változásaira, a klímaváltozással együttjáró felmelegedés, a melegedés miatti savasodás és az olyan extrém események, mint a 2016-ban és 2017-ben Ausztrália keleti partjai mentén végigsöprő hőhullámok, sikeresen kiirtották az ott található Nagy-korallzátony csaknem felének élővilágát, csak a kifehéredett "csontvázakat" hagyva maguk után.

A WWF jelentése szerint az egész világon a korallok ¼-e károsodott visszafordíthatatlanul, ⅔-a pedig nagy veszélyben van. 

Miért probléma ez?

A Földön már 485 millió éve jelenlévő korallok az óceánok területének mindössze 0,1%-ában fordulnak elő, de rákok, tengericsillagok, polipok és más élőlények mellett az össz-halpopuláció 25%-nak adnak otthont, sokféle faj multukulti megapoliszát létrehozva. De nem csak a tengeri élőlények profitálnak a helyből, hanem az emberek is, sok tengerparti város vagy szigetország az itt zajló halászatból és turisztikából tartja fenn magát. Márpedig a búvárkodó turistákat éppúgy nem csalogatja oda az élettelen vázak látványa, mint ahogy a halakat sem.

A szakértők már régóta próbálják megoldani a problémát különböző módszerekkel, például:

  • új kolóniák integrálása a pusztuló területekre
  • szuper-korallok tenyésztése, melyek ellenállóbbak a meleggel szemben
  • mesterséges, az eredeti kalcium-karbonát szerkezetet utánzó vázak elhelyezése. Ez utóbbi Fabian Cousteaunak, a híres Cousteau kapitány unokájának a fejlesztése

Az érzékeny ökoszisztéma mesterséges visszaállítása azonban idő-, pénz-, és energiaigényes feladat. Ha az új korallok meg is telepednek, mindenesetre nem sietik el a dolgot, a csigák hozzájuk képest hajmeresztő sebességgel száguldanak át az életen.

A megfontolt korallok évente jó esetben 1 centimétert haladnak a betelepítéssel, de van úgy, hogy kicsit lelassulnak és egy évszázad alatt teszik meg ugyanazt az egy centit. Így már érthetőbb, miért probléma a korallok pusztulása, illetve miért próbálkoznak más módszerekkel a tudósok.

Az új ötlet pedig nem csak szórakoztató, hanem hatásos is, átlagban 50%-kal több halat regisztráltak a hangosbeszélőkkel felszerelt régiókban, mint a többi területen. A kutatók a Nagy-korallzátony egy még élő, zajosabb pontján 4 és fél méterrel a felszín alatt elhelyezett mikrofonokkal rögzítették a felvételeket, majd a Lizard Islandi Kutató Központ közelében, a tengerfenéktől 1 méterre belógatott megafonokból játszották le a halaknak. Elsősorban éjszaka, napnyugta körül kezdődő, napfelkelte után 1-2 óráig tartó időszakban ment a korall-zene, mivel az óceáni élőlények nagyrészt éjszakai életet élnek. A tudósok lényegében elhitették az élőlényekkel, hogy egy nagyvárosba érkeztek, temető helyett, de a halak nem bánták, ha már egyszer odaértek, maradtak is. Megfigyelések szerint az újonnan érkezett populáció hosszabb távon is letelepedett.

Az ökoszisztéma fennmaradását segíti, hogy a fajok sokszínű variációja érkezik ilyenkor, a tápláléklánc minden szintje képviselteti magát, a növényevőktől a ragadozókig. Professzor Simpson elmondása szerint: “A halállomány feljavítása segíthet beindítani a természetes gyógyulási folyamatokat és ellensúlyozni a károkat, melyek tönkreteszik a korallzátonyokat.”

Dr Mark Meekan hozzátette: “Természetesen a halak idecsalogatása nem fogja automatikusan feléleszteni a korallokat, de a terület megtisztítása, amit az új populáció elvégez és ezzel együtt az új élőhelyek teremtése segíthet a koralloknak, hogy visszanőjenek.”

 

(Forrás: popular mechanics Fotó:wikimedia commons, Flickr/lockedthegatealliance )


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.