Koronavírus: a legújabb fejlemények

2020 / 01 / 28 / Felkai Ádám
Koronavírus: a legújabb fejlemények
Hongkong részben elvágta az összeköttetéseit Kínával, több ország is hazahozná Vuhanból az állampolgárait, találtak egy fertőzöttet immár Németországban is, kínai kutatók pedig közzétették az első fotókat a vírusról.

Maszktilalom után maszkban

Carrie Lam, Hongkong kormányzója tavaly betiltotta az orvosi maszkok viselését, ehhez képest a legutóbbi sajtótájékoztatón ő is viselt egyet. Ám ez csak a leglátványosabb példája, hogy a koronavírus megjelenése drasztikusan újrakeverte a lapokat az egész régióban a közelmúltbeli tüntetéssorozat után, amikor tömegek követelték Hongkong erősebb autonómiáját.

Hongkong erre most több ponton is igyekszik megszakítani, vagy legalábbis csökkenteni az összeköttetését Kínával.


Carrie Lam

A gyakorlatban ez négy szárazföldi és két vízi határátkelő határozatlan időre szóló lezárását jelenti. A Kínából érkező légi forgalmat felére mérséklik, és leállítják a Hongkongot Kínával összekötő gyorsvasutat is, valamint minden egyéb Kínával összeköttetést biztosító jármű számát megritkítják. Lam bejelentette azt is, hogy a kínai hatóságokkal történő egyeztetés után leállítják a beutazási engedélyek kiadását kínai állampolgároknak.

Európában is megjelent a vírus

Miután múlt pénteken találtak három fertőzöttet Franciaországban, a vírust Németországban is beazonosították egy betegen. A beteg német állampolgár, és Starnbergben (Münchentől délre) dolgozik. A fertőzött nem járt Kínában, de munkatalálkozón vett részt, ahol jelen volt egy kínai állampolgár is, és tőle kaphatta el a fertőzést. (A kínai állampolgár visszautazott Kínába, és miután mutatkozni kezdtek rajta a tünetek, Pekingben beazonosították rajta a fertőzést.)

A WHO hibája

A WHO a legutóbbi, január 27-én kiadott helyzetjelentésében világszinten 2798 esetről tud, ebből 2741 eset Kínán belül fordult elő. Kínában 461 páciens állapota súlyos, és a fertőzésbe eddig 80-an haltak bele. Az Egészségügyi Világszervezet közben megváltoztatta, pontosabban korrigálta a járvány világszintű kockázatelemzését, és magasra módosította azt: a január 26-os helyzetjelentés első oldalán a hármas számú lábjegyzetben elismerik, hogy az először mérsékelt szintű kockázati becslés hibásan lett beírva, és ez visszamenőlegesen igaz a január 23-25 helyzetjelentésekre is. Tehát a magyarázat alapján a WHO nem emelte meg a kockázati besorolást, csak már eleve rosszul szerepeltette azt. (Kínában a járványkockázat továbbra is nagyon magas, régiós szinten pedig magas -- ezek a besorolások nem változtak.)

Fontos, hogy ez azt sem jelenti, hogy a szervezet a járványt nemzetközi aggodalomra okot adó közegészségügyi vészhelyzetnek (Public Health Emergency of International Concern – PHEIC) minősítette volna, hiszen ezt csak a Vészhelyzeti Bizottság (Emergency Comittee) teheti meg. A bizottság viszont nem kizárt, hogy hamarosan ismét összeül, és akkor a járvány minősítését is megváltoztathatják, hiszen ezzel kapcsolatban már eleve nem voltak azonos állásponton a tagok. Emiatt egy átmeneti vészhelyzeti fokozat bevezetése is felmerült.

Száz felett a halottak száma

Közben több forrás szerint is átlépte a halálos áldozatok száma a százat. A CNN világszinten 4583 fertőzéses esetről és 106 halálos áldozatról tud.  A Johns Hopkins Egyetem által frissített világtérkép a cikk írásának a pillanatában 4774 és 107 halottat tüntet fel. A WHO adatokat is megosztott a Kínán kívüli esetekről, ezek szerint a fertőzöttek átlagéletkora 45 év, a legfiatalabb páciens 2 éves, a legidősebb pedig 74, és a fertőzöttek 71 százaléka férfi.

Mit tervez a WHO?

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, az Egészségügyi Világszevezet igazgatója kollégáival együtt Pekingbe utazott, hogy a kormánytagokkal és a helyi egészségügyi szakemberekkel egyeztessen arról, hogy milyen választ adjanak a járványra. A legfontosabb feladat most az információszerzés és az együttműködés erősítése. A jelenlegi becslések szerint a vírus lappangási ideje 2-10 nap, és ahogy érkeznek be az adatok, úgy fog ez a szám pontosodni.

Az egyik központi kérdés a fertőzési időszak meghatározása lesz, tehát annak megállapítása, hogy a lappangási, tünetmentes időszakban is lehet-e a páciens fertőző.

Közben a WHO folyamatosan figyeli az eseményeket, és készen áll arra, hogy bármikor újra összehívja a Vészhelyzeti Bizottságot.

Ő a tettes

A Kínai Tudományos Akadémia mikrobiológiai intézete elektronmikroszkóppal készített képeket osztott meg a vírusról. Ezen jól látszanak a vírus burkáról kitüremkedő fehérjetüskék, amelyek a képeken a Nap koronájához hasonlítanak (innen ered a kórokozó neve is). Amúgy a koronavírus említett tüskéitől függ, hogy a kórokozó milyen szervezettekkel lesz kompatibilis – tehát, hogy például embert képes-e megfertőzni.

Mi a helyzet Magyarországon?

Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere a keddi, budapesti sajtótájékoztatón jelentette be, hogy minden magyar kórház felkészült a koronavírusos betegek fogadására. Magyarországon egyébként két gyanús esetet találtak eddig, de végül mindkettőnél kizárták a koronavírus fertőzést.

Müller Cecília, országos tisztifőorvos elmondta, hogy bár még nincs fertőzött, a behurcolás ettől még nem zárható ki.

Azonban a vírus gyors azonosítására, felfedezésére felkészültek a Nemzeti Népegészségügyi Központ és a területi szervek munkatársai is.

Egyébként több cég is megpróbál preventív lépéseket tenni: a Samsung gödi gyárában például egy hetes karanténba helyezik a Kínából érkező munkásokat munkavégzés előtt.

(Képek: Institute of Microbiology at Chinese Academy of Sciences, Wikipedia)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.