Világszerte veszélyben a kórházak gumikesztyű-utánpótlása

2020 / 03 / 30 / Perei Dóra
Világszerte veszélyben a kórházak gumikesztyű-utánpótlása
A világ össztermelésének kétharmadát Malajziában állítják elő, ahol a karantén miatt lelassult a gyártás.

Hamarosan jelentős kesztyűhiány sújtja a világot, ugyanis a karantén miatt már abban az országban is akadozik a termelés, ahol egyébként az össztermelés kétharmada zajlik. Malajzia kesztyűgyártásáért felelős szervezete krónikus hiányra figyelmezteti az orvosokat, mivel a gyárak beláthatatlan ideig nem tudnak teljes kapacitással működni. Ez azonban nem állítja meg a kereslet növekedését; a Top Glove, a világ legnagyobb gumikesztyű gyártó vállalata szerint ugyanis rengeteg a megrendelésük mind az Egyesült Államok, mind Európa részéről, az eszközök célba érése azonban csak körülbelül négy hónap múlva teljesülhet. Más országokhoz hasonlóan Malajziában is több korlátozást bevezettek a koronavírus-járvány lassítása érdekében; országszerte számos vállalkozás bezárt, a cégvezetőket pedig arra kötelezték, hogy a lehető legtöbb munkavállalónak biztosítsák az otthoni munkavégzés feltételeit. Ezek után a kesztyűgyártók többsége is mindössze ötven százalékos kapacitással működik. Néhány vállalat ezért azt tervezi, hogy csütörtökön értekezletet tartanak a kereskedelemért felelős miniszterrel, és jóváhagyást kérnek a teljes munkaerővel történő munkavégzéshez.

A kormányok a világ minden táján kétségbeesetten próbálnak minél több orvosi eszközt beszerezni és raktározni, így például maszkokat, lélegeztetőgépeket és védőruhákat, mivel az orvosok és az ápolónők komoly hiánnyal küzdenek, ami folyamatos termelésre kényszeríti a legnagyobb gyártókat. Malajzia kesztyűkészítői azonban kénytelenek korlátozni a kibocsátást, mivel lakosságuk éppen a koronavírus-fertőzés második hulláma ellen harcol.

„A jelenlegi kereslet rendkívüli. A kórházak mindenütt kifogynak a kesztyűkből - mondta Denis Low, a kesztyűgyártók szövetségének elnöke a Bloomberg-nek egy telefoninterjú kapcsán.

Hozzátette: ugyan önhibájukon kívül, de egyelőre nem tudják biztosítani a kívánt mennyiséget. A kesztyűgyártó szövetség tagjai csütörtökön találkoznak Azmin Ali-vel, a kereskedelemért felelős miniszterrel, hogy további segítséget kérjenek.

Amire nagy szükségük is van tekintve, hogy a malajziai iparág a globális kereslet hatvanhét százalékát adja, vagyis évente nagyjából háromszáznegyvenöt milliárd kesztyűt termel.

Emellett a szövetségnek ki kell dolgoznia egy stratégiát arra vonatkozóan is, hogy világszinten kielégíthessék a növekvő keresletet, amire jelenleg teljes kapacitással sem képesek. A Top Glove-hoz például hetente akár 2,6 milliárdos megrendelés is érkezhet, ami kétszerese annak a mennyiségnek, amivel még képesek megbirkózni. A világ kesztyűkészletének alig több mint negyedét szállító vállalat a közelmúltban mentességet kapott a teljes leállás alól:

„A gyártósorok huszonnégy órás üzemben, két műszakban működnek, de máris komoly hiánnyal küszködünk.” - mondta Lim Wee Chai, a Top Glove ügyvezetője.

Első intézkedésképp a vállalatnál kitolták a vállalt szállítási határidőt, hogy lépést tarthassanak a megnövekedett igényeket. Lim Wee Chai szerint az elmúlt pár hétben beérkezett, főleg amerikai és európai rendelések teljesítése annak ellenére is embert próbáló feladat, hogy a Top Glove naponta kétszáz millió gumikesztyűt képes gyártani.

(Fotó: Pixabay)

Mennyire kockázatosak szerinted a kínai technológiai eszközök?
0% Kína rendkívül veszélyes, szerintem kémkedik, minden eszközzel, amivel csak tud, ezért nem veszek kínait!
88% Azt gondolom, hogy minden nagyhatalom a kornak megfelelően kémkedik, Kína sem rosszabb, mint pl. az USA...
0% Nem hinném, félnem kellene, az európai szabályozó környezet megvéd!
13% A kínai termékek már sok esetben jobban, mint a nyugat eszközei, és jobb ár/érték arányúak is már. Megveszem már inkább ezeket, nem félek...


Mennyire boldog Magyarország az ágyban?
Töltsd ki az idén 18 éves Vágyaim.hu és a Pannon Egyetem (anonim) Nagy Hálószoba Kutatását, és derítsük ki, hogy állunk a szexhez 2025-ben, Magyarországon!
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Ha azt hitted, a jövő még messze van, akkor ideje átsétálnod az Allee-ba!
Az Allee-ban már konkrétan leparkolt a jövő egy darabja, és még pózol is a kamerának.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.