Közel 200 ezer, rekodmennyiségű daru gyülekezik a Hortobágyi Nemzeti Parkban

2023 / 10 / 26 / Bodnár Barna
Közel 200 ezer, rekodmennyiségű daru gyülekezik a Hortobágyi Nemzeti Parkban
Példátlan mennyiségű, 194 750 darvat számoltak össze a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálatának tagjai múlt hétvégén.

A park honlapján közzétett információ szerint a darvak száma tovább nőtt, annak ellenére, hogy a szakemberek a madarak számának csökkenését várták az október 12-én mért, 182 780 példány után. A több évtizedes múltra visszatekintő szinkronszámlálás adatai alapján ugyanis október második felére a darvak jellemzően elhagyják hazánkban lévő pihenőhelyüket, és a táplálékhiány miatt Észak-Afrikába, Dél-Európába, valamint a Közel Keletre vonulnak. A jellegzetes V alakban, nagy csoportokban repülő gázlómadarak három vonulási útvonala Nyugat-, Közép- és Kelet Európán keresztül vezet. Közép-európai útjuk egyik kiemelkedő állomása Magyarország, ahol megpihennek, és a további vonuláshoz szükséges tartalékokat szereznek, amely főként a mezőgazdasági területeken történő, keményítőben gazdag táplálék, például a learatott kukoricatarlókon fellelhető maradék elfogyasztásából áll. Napkeltekor, néhány százas csoportokban indulnak a közelben lévő szántókra, az éjszakát pedig általában lápos területen, vagy leeresztett halastavon akár 50 ezres csapatokban töltik.

A 100-130 centiméter testhosszal rendelkező közönséges daru, vagy más nevén szürke daru (Grus grus) Észak-Európa, illetve Eurázsia (nagyrészt Svédország, Finnország, Észt- és Oroszország) térségének erdős, nádasos, lápos területén költ, az emberektől távoli, nehezen megközelíthető élőhelyén a növényi hajtások mellett kisemlősöket, puhatestűeket eszik. A daru jellemzően monogám, kiválasztott párjával többnyire élete végéig – általában 20 éven át - együtt van, fészkébe általában 4 tojást rak, amiből 2-3 utódot képes felnevelni.

A párválasztásukkor, hím és tojó által végzett „dürgés” illetve a hímek territoriális, erőfitogtatás céljából végzett „darutánca” nagy kulturális hatással volt az irodalomra, tánc- és képzőművészetre is, és nem csak a modern időkben. Ezt bizonyítja többek között, hogy amerikai kutatók az i.e. 6500-ból származó táncjelmezeket tártak fel, egy neolit településen, a törökországi Çatalhöyükben végzett ásatások során. A karokra fűzhető szárnyakat szarvasmarhatülök, két vadkecske szarv, egy kutyakoponya és egy kőbalta társaságában találták meg, amelyeket a régészek szerint az itt élők valamilyen kosztümös tánchoz használhattak. A világ számos más népénél is megfigyeltek hasonlókat, például az ősi kínai temetési szertartás és okinawai szüreti fesztivál keretében, de a japán ainuknál, a dél-afrikai BaTwa és a szibériai osztjákoknál is voltak hasonló kosztümös darutáncok.

Az idei, a Hortbogyán megfigyelt, mintegy 200 ezres példányszám azért is figyelemre méltó, mert a vonuló darvak száma ugyanitt az 1980-as évek végén csupán háromezer volt. A szakemberek szerint a növekedés annak köszönhető, hogy a faj európai költőállománya is erőteljes növekedést mutat, így nagy sikerrel hódítja vissza a korábbi elterjedési területének költésre alkalmas élőhelyeit kontinens-szerte. A Hortobágyi Nemzeti Park területén lévő nyugalmas, sekély vízű éjszakázóhelyek, illetve a közelben lévő, könnyen elérhető táplálékként szolgáló learatott kukoricaföldek ideális vonulóhellyé teszik hazánk 1973-ban, elsőként létrehozott, védett nemzeti parkját a madarak számára.

(Fotók: Szilágyi Attila - Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.