A Mosa Meat nevű holland startup 2013 óta fejleszti a laboratóriumban növesztett marhahús előállításának folyamatát. A maastrichti cégnél már 50 elszánt kutató dolgozik azon, hogy a valódi marhahúsból készült hamburger a nagyüzemi állattenyésztés környezetkárosító működése és az állatoknak okozott szenvedés nélkül is az életünk része lehessen. A projekt költségvetése eléri a 85 millió dollárt; a befektetők lelkesen támogatják a holland laborhús kifejlesztését.
A cég egyik részlege, az állati zsiradék in vitro előállításért felelős Fat Team (lefordíthatatlan, de vicces szójáték: az angol fat szó egyszerre jelent zsírt és kövéret) komoly áttörésről számolt be a napokban. Sikerült a laborban, biológiai úton termelt-növesztett állati zsiradék tápközegének költségét a hatvanötöd részére csökkenteni.
A tápkeverék, amelyben a zsír termelődik, állati eredetű anyagoktól mentes, maga a zsiradék pedig a kóstolási próbák tapasztalatai alapján tökéletesen alkalmas a hagyományos, erkölcsi és környezeti aggályokat egyaránt felvető módon előállított termék kiváltására. Ezt a gyakorlatban, vakon végzett kóstolási próbákon is sikerült már igazolni.
A Mosa Meat technológiájában a marhahús egy gondosan kiválasztott állat mindössze 3 mm átmérőjű kis izommintájának növesztésével készül. Az ember is jól lakik, a tehén is megmarad - csak drukkolhatunk a cégnek ahhoz, hogy minél előbb sikerüljön nem csak etikailag, de végre árban is versenyképessé tenni a laborban készült húspogácsát a vágóhídról származó klasszikus megoldással!