Különös fényeket rögzített a Föld légkörében az ISS asztronautája

2024 / 07 / 12 / Felkai Ádám
Különös fényeket rögzített a Föld légkörében az ISS asztronautája
Mégis mik lehetnek ezek?

Matthew Dominick, a NASA űrhajósa, június 3-án lenyűgöző képeket készített a Nemzetközi Űrállomásról (ISS). Habár elsőre a fények egy idegen űrhajó flottájának tűnnek, nem erről van szó, hanem egy érdekes légköri jelenségről: a lidércekről. Ezek a vörös lidércek olyan elektromos kitörések, amelyek a mezoszférában, a zivatarfelhők felett, körülbelül 85 kilométerrel a Föld felszíne felett fordulnak elő. Dominick fotóján ezek az energiakitörések Dél-Afrika partjainál láthatók – számol be róla a Daily Mail.

Az angolul “sprite”-nak, magyarul lidércnek nevezett magas-légköri jelenség, más átmeneti fényes eseményekkel (TLE) együtt, ritka jelenségek, amelyeket általában véletlenül rögzítenek a zivatarok “timelapse” fotózása során. Az ISS Atmosphere-Space Interactions Monitor (ASIM) gyakran rögzíti ezeket a jelenségeket tudományos műszerei segítségével.

A lidércekről és egyéb TLE-jelenségekről már évszázadok óta akadnak feljegyzések, megörökíteni őket először viszont csak a relatív közelmúltban, 1989-ben sikerült – és akkor is véletlenül. A lidércek körülbelül 80 kilométeres magasságban fordulnak elő, magasan a zivatarok felett. Pillanatokkal a villámcsapás után jelennek meg – egy hirtelen vöröses villanás, amely sokféle formát ölthet, gyakran diffúz csóvákat és fényes, tüskés indákat kombinálva. Egyes lidércek mintha táncolnának a viharok felett egymást követő felvillanásokkal. Sajnos azonban még most is számos megválaszolatlan kérdés akad a TLE-kkel kapcsolatban, például:

  • Milyen gyakran fordulnak elő lidércek?
  • Miért veszik fel azokat a formákat, amiket?
  • Milyen körülmények váltják ki a lidérc megjelenését a felső légkörben?
  • Hogyan hatnak a lidércek a Föld globális elektromos körforgására, és hogyan járulnak hozzá a Föld felső légkörének energiájához?
  • Hogyan kapcsolódnak a lidércek a gravitációs hullámokhoz?

Ha szeretnénk segíteni ezen kérdések megválaszolásában, mi magunk is bekapcsolódhatunk a NASA és a washingtoni Catholic University of America közösen finanszírozott projektjébe, a Spritacular-ba. Ehhez nincs is sok mindenre szükségünk, csak egy kereskedelmi forgalomban is elérhető, digitális egylencsés tükörreflexes (DSLR) fényképezőgépre, majd regisztrálnunk kell ezen az oldalon. A projekt keretében pedig minden támogatást és útmutatást megadnak nekünk, hogy “lidércvadásszá” képezzük magunkat, és hogy tudjuk, mikor és hol érdemes keresni ezeket a tüneményeket. Fontos, hogy csak a saját képeinket tölthetjük fel, és nem árt, ha pontos időt és helyet is meg tudunk adni a lidércről (ilyen híján a körülbelüli adatok is megteszik).

A vörös lidércek a D-régióban jelennek meg az ionoszférában, 60-90 kilométerrel a Föld felett. Magasabb magasságokban vörösen ragyognak, és ahogy lejjebb ereszkednek, kék színűvé válnak – ahogy az a mostani felvételen is látható. Matthew Dominick, korábbi haditengerészeti tesztpilóta és vadászpilóta parancsnok kifejezte izgatottságát, hogy sikerült megörökíteni ezt a ritka eseményt.

Decemberben Andreas Mogensen, az Európai Űrügynökség űrhajósa is figyelemre méltó képeket és timelapse felvételeket készített vörös lidércekről. A NASA egyébként a fentieknek megfelelően nem győzi hangsúlyozni, hogy ezek a véletlen felvételek létfontosságúak a tudományos kutatás számára. Érdekesség, és pár éve nagy szenzáció volt, mikor kiderült, hogy ilyen lidércek nem csak a Föld légkörében, de más bolygókon is előfordulhatnak:

Különös fényvillanásokat érzékelt a NASA a Jupiteren Írhatnánk, hogy lidércet látott a Juno űrszonda a Jupiter légkörében, ami bár bizarrul hangzik, de színigaz. Így nevezik ugyanis azt a magaslégköri jelenséget, amit eddig nem sikerült egy idegen planétán sem megfigyelni.

(Kép: NASA/Matthew Dominick)


Egy új eljárás a műanyagok végtelen újrahasznosítási ciklusát teszi lehetővé
Egy új eljárás a műanyagok végtelen újrahasznosítási ciklusát teszi lehetővé
Ezzel a műanyaghulladékok kezelésének egyik legnagyobb problémája hárulna el – a most kifejlesztett eljárás ráadásul olcsó is, és ipari léptékben alkalmazható.
Sosem épült még ilyen magas, fából készült felhőkarcoló
Sosem épült még ilyen magas, fából készült felhőkarcoló
182 méter magas felhőkarcoló épül hamarosan az Egyesült Államokban, aminek anyagát 90%-ban fa alkotja.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.