Különös villanást szúrt ki a Holdon egy csillagász

2024 / 12 / 21 / Felkai Ádám
Különös villanást szúrt ki a Holdon egy csillagász
A látványos villanást a Holdon egy japán csillagász szúrta ki.

Egy japán csillagász látványos villanást örökített meg a Holdon, amelyet feltehetően egy meteor becsapódása váltott ki. A jelenséget Daichi Fujii, a Hiratsuka Városi Múzeum kurátora észlelte, majd a felvételt megosztotta az X-en:

“Ma este újabb becsapódást sikerült rögzítenem a Holdon”

– írta, hozzátéve, hogy a jelenséget 2024. december 8-án, 360 képkocka/másodperc sebességgel vette filmre, és több távcsővel is ellenőrizte – számol be róla az IFLScience.

Sok szakértő azt gyanítja, hogy az impozáns villanást egész pontosan a Geminidák meteorraj okozta, amely minden évben december 4. és 20. között aktív.

“A Geminidákat kiváltó törmelék a 3200 Phaethon nevű aszteroidáról származik”

– magyarázza Serena Whitfield, a NASA bloggere. Bár a legtöbb meteorraj általában üstökösöktől ered, a Geminidák forrása tehát a Phaethon, amelyet egyes csillagászok “szikla-üstökösnek” neveznek, mert magán viseli mind az aszteroidák, mind az üstökösök jellemzőit.

Idén a Geminidák december 13. és 14. között éérték el a csúcspontjukat, ekkor fényes csíkokkal tűzdelt éjszakai égboltot lehetett látni a megfelelő körülmények esetén, ahogy a meteorok belépnek a Föld légkörébe és elégnek. Előfordul azonban, hogy ezek a törmelékdarabok a Holdra zuhannak, és bolygónk kísérőjén tiszavirág életű, ám annál feltűnőbb villanást idéznek elő – ilyet figyelt meg most tehát Fujii is. Mint azt ő maga megjegyezte:

“Bár minden nap látunk fényes meteorokat és tűzgolyókat, egyre több felvétel készül a Holdon történt becsapódásokról is.”

Noha az időzítés valóban a Geminidákra utal, azért az sem zárható ki, hogy egy szórványos meteor okozta a villanást. Robert Lunsford, az Amerikai Meteor Társaság munkatársa szerint bizonyos megfigyelések alapján a szórványos meteorok száma esetenként ugyanis magasabb is lehet, mint a Geminidáké, így a pontos forrás meghatározásához további elemzés szükséges.

(Kép: kompozit felvétel, amelyen több mint 100 meteort örökítettek meg. A kép a Geminida meteorraj 2014-es csúcspontja idején készült, forrás: Jacobs Space Exploration Group/ESSCA)


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Kik vannak a legnagyobb veszélyben? Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz?
Az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
A legjobb PlayStation játékok, amiket együtt is tudsz játszani a gyerekeddel!
A legjobb PlayStation játékok, amiket együtt is tudsz játszani a gyerekeddel!
Az ünnepek és nagyobb szünetek előtt összeraktunk egy színes ajánlót PlayStation játékokról az autóversenytől kezdve, az ugáláson át egészen az olyan ínyencségekig, mint a főzőjáték, ami a család legkisebb tagjainak is nyugodtan ajánlható, és amit akár közösen is játszhatunk velük, és még nekünk is élményt nyújtanak.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.