Egy japán csillagász látványos villanást örökített meg a Holdon, amelyet feltehetően egy meteor becsapódása váltott ki. A jelenséget Daichi Fujii, a Hiratsuka Városi Múzeum kurátora észlelte, majd a felvételt megosztotta az X-en:
“Ma este újabb becsapódást sikerült rögzítenem a Holdon”
– írta, hozzátéve, hogy a jelenséget 2024. december 8-án, 360 képkocka/másodperc sebességgel vette filmre, és több távcsővel is ellenőrizte – számol be róla az IFLScience.
Sok szakértő azt gyanítja, hogy az impozáns villanást egész pontosan a Geminidák meteorraj okozta, amely minden évben december 4. és 20. között aktív.
“A Geminidákat kiváltó törmelék a 3200 Phaethon nevű aszteroidáról származik”
– magyarázza Serena Whitfield, a NASA bloggere. Bár a legtöbb meteorraj általában üstökösöktől ered, a Geminidák forrása tehát a Phaethon, amelyet egyes csillagászok “szikla-üstökösnek” neveznek, mert magán viseli mind az aszteroidák, mind az üstökösök jellemzőit.
土星食終了後に月面衝突閃光がありました!2024年12月8日19時41分33秒に自宅から620fpsで撮影し、複数台の望遠鏡で捉えました(スロー再生)。月は大気がないため流星は見られずクレーターができる瞬間に光ります。まだデータ整理中ですが、6日17時26分27秒と7日18時3分6秒にも閃光を確認できています。 pic.twitter.com/QPmgJVMgQl
— 藤井大地 (@dfuji1) December 8, 2024
Idén a Geminidák december 13. és 14. között éérték el a csúcspontjukat, ekkor fényes csíkokkal tűzdelt éjszakai égboltot lehetett látni a megfelelő körülmények esetén, ahogy a meteorok belépnek a Föld légkörébe és elégnek. Előfordul azonban, hogy ezek a törmelékdarabok a Holdra zuhannak, és bolygónk kísérőjén tiszavirág életű, ám annál feltűnőbb villanást idéznek elő – ilyet figyelt meg most tehát Fujii is. Mint azt ő maga megjegyezte:
“Bár minden nap látunk fényes meteorokat és tűzgolyókat, egyre több felvétel készül a Holdon történt becsapódásokról is.”
Noha az időzítés valóban a Geminidákra utal, azért az sem zárható ki, hogy egy szórványos meteor okozta a villanást. Robert Lunsford, az Amerikai Meteor Társaság munkatársa szerint bizonyos megfigyelések alapján a szórványos meteorok száma esetenként ugyanis magasabb is lehet, mint a Geminidáké, így a pontos forrás meghatározásához további elemzés szükséges.
(Kép: kompozit felvétel, amelyen több mint 100 meteort örökítettek meg. A kép a Geminida meteorraj 2014-es csúcspontja idején készült, forrás: Jacobs Space Exploration Group/ESSCA)