Elon Musk Neuralinkje, a sertésekbe ültetett agy-számítógép interfész (brain-computer interface, BCI) után most ismét egy hasonló megoldásról érkeztek hírek. A Melbourne-i Monash Egyetem kutatói fejlesztették ki az első emberi beültetésre szánt bionikus szem agyi-implantátumát. 2020 májusban Houstoni kutatók ugyan már elérték, hogy egy vakok agyába ültetett eszköz segítsen a betűk formáinak felismerésében, de ezúttal többről szól az ígéret.
A „Gennaris bionikus látórendszer” egy fejre helyezhető egyénileg kialakított headsetből, agyba ültetett mikroelektródákból és egy számítógépből áll. A készülék a sérült látóidegeket megkerülve, drót nélküli jeltovábbítással dolgozik, elérve, hogy a retina által érzékelt kép eljuthasson az agy látásért felelős központjaiba.
"Az általunk alkalmazott megoldás egyfajta vizuális mintát hoz létre, akár 172 fényforrás (foszfén) kombinációjából, mely információkat szolgáltat az egyén számára a beltéri és kültéri környezetben történő navigáláshoz, valamint az emberek és tárgyak jelenlétének felismeréséhez"
- mondta el Arthur Lowery, a Monash Egyetem Elektromos és Számítógépes Rendszertechnikai Tanszékének professzora közleményében.
A kutatók szerint a rendszer akár úgy is kialakítható, hogy a kezelhetetlen idegrendszeri betegségekben szenvedőkön is segítsen, például a végtagbénulásnál, a mozgás helyreállításában.
"Ha ez sikerrel jár, az MVG csapata új kereskedelmi vállalkozást hozhat létre, melynek középpontjában az áll, hogy meggyógyíthassuk a kezelhetetlen vaksággal és mozgásszervi betegséggel rendelkező embereket, visszaadjuk a quadriplegia által megbénított emberek egészségét, teljesen átalakítva az egészségügyi ellátásukat" - mondta Lewis.
Egy júliusi kísérletben a Gennaris-tömböt egy pneumatikus beillesztő szerkezet segítségével biztonságosan beültethették három juh agyába, mindösszesen 2700 óra kumulatív stimulációs időben megmérve, bármilyen káros egészségügyi hatás nélkül. Az első emberkísérletek időpontja egyelőre bizonytalan.
(Forrás: Futurism Kép: Pixabay)