s

Kvantum-fényszabályozáson és Grätzel-cellákon dolgoznak fiatal fizikusok Budapesten

2024 / 07 / 14 / Bobák Zsófia
Kvantum-fényszabályozáson és Grätzel-cellákon dolgoznak fiatal fizikusok Budapesten
Rubik Ernő, Krausz Ferenc és Kiss László is tartott előadást a versenyen, ahol a résztvevőknek bonyolult fizikai problémákra kell megoldást találniuk.

Az idén Budapesten megrendezett Ifjú Fizikusok Nemzetközi Versenyének (International Young Physicists’ Tournament, IYPT) különlegessége, hogy a résztvevők nem a szokásos módon, papíralapú munkát végeznek a megmérettetés során, hanem a csapattagok közti együttműködést és az érveléstechnikát is gyakorolják olyan kutatási problémák megoldásával, amelyek némelyike első látásra egyszerűnek tűnhet, de valójában bonyolult fizikai jelenségek megértését igénylik. A tudományos diákverseny, amelyet a BME és az ELTE szervez a Kulturális és Innovációs Minisztérium, a magyarországi Bosch csoport, a Grundfos, a Jane Street és számos további partner támogatásával, egy hétig tart, de a felkészülés már régen megkezdődött, a megoldások kidolgozására ugyanis egy teljes év állt a diákok rendelkezésére.

A 2024-es IYPT-n résztvevő 350 ifjú fizikus összesen 17 problémát kapott, amelyeknek nem létezik publikált megoldása és a versenyzők feladata volt, hogy megkeressék a problémákkal kapcsolatos legjobb kutatási módszereket, létrehozzák saját hipotéziseiket, majd a közelítő formulákat és elméleti értelmezéseket, amelyek a feladat megoldása során alkottak, megvitassák és megvédjék a versenyen. A problémák között megtalálható többek között egy, a Grätzel-cellákat érintő feladat, amelynek során egy különleges napelemet kell megépíteni és a maximális teljesítményt kisajtolni belőle. A Grätzel-cellák vagy más néven festékérzékenyített napelem cellák összetevői között egészen szokatlan alapanyagok is szerepelhetnek az IYPT leírása szerint, mint amilyen a gyümölcslé, de az eszközök készítéséhez felhasznált összetevők általában olcsóak, ezért is jelent ez a napelemtípus ígéretes technológiát a megújuló energiaforrások hasznosítása terén. A flexibilis napelemek készítéséhez alkalmas cellák megalkotása a laboratóriumokban persze más anyagokkal zajlik, de a kétféle elektróda kialakításához szükséges "festékfürdő" elvileg akár bizonyos gyümölcsökből, például szederből vagy málnából is készülhet.

Egy másik probléma egy kvantum fényszabályozó készülék tervezéséről szól, amelyben egy nátriumlámpa, só és mágneses tér segítségével kell feltérképezni egy láng által vetett árnyék jellemzőit és változásait, egy következő feladatban pedig tárgyakat kell dobálni egy levegővel töltött párnára, azaz egy "katapultra" és megfigyelni, valamint megmagyarázni, milyen paraméterek befolyásolják a lepattanás folyamatát. Ezek mellett sok más feladat is vár még a versenyzőkre, köztük egy gumiszalag repülési távolságának optimalizálása vagy éppen egy nagy, vékony és rugalmas lemez hajlítása során keletkező hanghatások magyarázata, de egy vonalzóra dobott labda hatásainak, egy vízre helyezett papírtekercs viselkedésének és egy szappanhártya létrejöttének rejtélyeit is meg kell magyarázni a verseny alatt.


Rubik Ernő a 2024-es IYPT-n (Kép: Bosch)

A verseny célja nem csak az, hogy az ifjú fizikus tehetségek összemérjék tudásukat, hanem a különleges feladatokkal a kreativitásukat és együttműködési, valamint kommunikációs képességeiket is fejleszthetik és bemutathatják. A nemzetközi eseményen az elmúlt években jól szerepeltek a magyar csapatok, hiszen a hazai versenyzők 2017-ben aranyérmet, 2021-ben, 2022-ben és 2023-ban ezüstérmet, 2018-ban és 2019-ben bronzérmet szereztek Hömöstrei Mihálynak, az ELTE TTK mesteroktatójának elmondása szerint. A 2024-es IYPT első napján az idén nyolcvan éves Rubik Ernő köszöntötte a fizikusjelölteket és előadást tartott Kiss László, Széchenyi-díjas fizikus és a Nobel-díjas Krausz Ferenc is Fermi-paradoxon és a szubatomi mozgások témaköreiben. Ahogy azt a versenyt támogató Bosch csoport létesítménygazdálkodásért felelős régiós vezetője, Kemler András elmondta: a fizikusverseny fontos állomás lehet a versenyzők szakmai fejlődésében.

"A fiatalok a jövő innovátorai. Nagy szükség van az ifjú tehetségekre, hiszen közülük kerülhetnek ki azok a tudósok és szakemberek, akik innovációikkal előre viszik a világot."

Az Ifjú Fizikusok Nemzetközi Versenyének lezárására és az eredményhirdetésre július 16-án kerül sor, ekkor derül majd ki, idén is sikerül-e megismételni az elmúlt évek kiemelkedő eredményeit a magyar versenyzőknek.

(Fotó: BME, dyuha/Unsplash)


Gusztustalan ok miatt nem tanácsos telefont az ágyba vinni
Gusztustalan ok miatt nem tanácsos telefont az ágyba vinni
Nem csak nehezíti az elalvást és ronthatja az alvás minőségét, az ágyba hurcolt mobilnak ennél jóval kellemetlenebb hatása is lehet.
Először sikerült két embernek álmában egymással kommunikálni
Először sikerült két embernek álmában egymással kommunikálni
Ez az első alkalom, hogy két ember sikeresen kommunikált egymással álmodás közben – nagyjából, mint az Eredet című filmben.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.