Tíz éve jósolták meg az időkristály létezését - most megalkották az eddigi legnagyobbat

2022 / 03 / 06 / Bobák Zsófia
Tíz éve jósolták meg az időkristály létezését - most megalkották az eddigi legnagyobbat
Az anyagnak az idő-transzlációs szimmetriát megszegő, különös állapota nem csak elméletekben létezik, egyre könnyebben állítják elő a kutatók kvantumszámítógépen vagy akár szobahőmérsékleten is.

Az időkristály viszonylag új fogalom, Frank Wilczek fizikus mindössze tíz évvel ezelőtt, 2012-ben publikálta először a róla szóló tanulmányát, amelyben még csak az elméleti lehetőségét vetette fel az anyag sajátos állapotának, ami a kristályokkal analóg szerkezete miatt kapta az időkristály elnevezést. Míg a kristályok térben alkotnak szimmetrikus, ismétlődő mintázatot, addig az időkristály alkotórészeinek ismétlődése időbeli: két állapot között ingáznak folyamatosan, lassulás vagy energiaveszteség nélkül, elméletileg akár örökre, mivel ez a folytonos váltakozás jelenti a legalacsonyabb energiaállapotukat, ami felé haladnak a rendszerek külső behatás nélkül.

A csak teóriákban létező örökmozgók ugyan megszegik a termodinamika második főtételét, ami szerint egy zárt, külső hatásoktól mentes rendszer állapotváltozása egy irányba zajlik le, és a termikus egyensúly felé halad, de a perpetuum mobile-hez hasonló időkristály mégsem csak tanulmányokban szerepel, gyakorlatban is sikerült már előállítani különböző kutatócsoportoknak az elmúlt években. Ezek a rendszerek kétféle elrendezés között oszcillálnak, anélkül, hogy energiát vennének fel a környezetükből, igaz, hogy a váltakozást az állapotok között a vizsgálatok során külső hatással idézték elő a fizikusok, lézersugarak vagy mikrohullámok segítségével hozták létre a jelenségeket, viszont a ciklikus ismétlődés, ami az időkristály létrejöttét mutatta, már a hullámoknál alacsonyabb frekvencián valósult meg.

Az időkristály előállításához az egyik legalkalmasabb eszköz a kvantumszámítógép, mivel ezek a berendezések eleve a kvantummechanikai elvek alapján működnek, mint ahogy az időkristály építőelemei is. A Google Sycamore gépével tavaly alkották meg az első időkristályt, egy 20 qubitos chip segítségével, most pedig ennél jóval nagyobb, 57 kvantum bites rendszert hoztak létre ausztrál kutatók az IBM kvantumszámítógépeivel.

A Melbourne-i Egyetem elméleti fizikusai a cég Egyesült Államokban található gépeit, az ibmq_manhattant and ibmq_brooklynt használták felhőszolgáltatáson keresztül a kísérlethez, amely során az 57 szupravezető qubitot különböző elrendezésekben vizsgálva megfigyelték, hogy a kvantum bitek egymással összeköttetésben álló rendszere minden második, a perdületet változtató impulzus során visszatér az előző állapotába és ez a minta stabilizálódik, vagyis függetlenné válik a külső hatások egyenetlenségeitől, feltéve, hogy az impulzusok random módon és nem egyenletes erővel követik egymást. A több test rendszer így az időkristályokra jellemző, diszkrét lépésekből álló, ciklikus állapotváltozásra áll be, azonban a Wilczek által is leírt "klasszikus" időkristályoktól különbözik annyiban, hogy a váltakozás csak 50 ciklus erejéig tart a qubitok érzékenysége miatt.

Ahogy Stephan Rachel és Philipp Frey, a kutatás résztvevői írják a Conversationön megjelent beszámolójukban, az időkristály nem sérti meg a termodinamika második főtételét, mivel az nem mondja ki egyértelműen, hogy a zárt rendszerek nem tarthatják meg az aktuális rendezetlenégüket örökre, csak azt, hogy nem kerülhetnek önmaguktól, külső hatás nélkül rendezettebb állapotba.

"Ez az, ami az időkristályokkal történik. Ezt nem látjuk a hétköznapi életben, mert valójában egy kvantumjelenség."

- írják a kutatók.

Az időkristályok gyakorlati felhasználása nem egyértelmű ugyan, de ennek az újonnan felfedezett anyagi állapotnak a vizsgálata és megértése új távlatokat nyithat az elméleti fizikában és olyan jelenségekbe nyújthat betekintést, amelyek eddig csak elméletekben léteztek. Az időkristályok egyre nagyobb népszerűségét mutatja, hogy majdnem a Melbourne-i Egyetem kutatási eredményeinek publikálásával egy időben, február 14-én egy másik kutatocsoport, a UC Riverside (Kaliforniai Egyetem Riverside) fizikusai is kiadták tanulmányukat az általuk előállított időkristályokról, amelyeknek sajátos vonása, hogy szobahőmérsékleten is működőképesek. Mivel ezek a magnézium-fluorid üvegből, lézerimpulzusokkal készített időkristályok nem csak jól kontrollált, a külvilágtól elzárt környezetben létezhetnek, ezért az alkalmazási körük is szélesebb lehet, használhatóak például nagy precizitású időmérésre a kutatók javaslata szerint.

(Science Fotó: Google, Pixabay/RostislavUzunov, Connie Zhou/IBM)

A tudósoknak először sikerült megfigyelni a Pauli kristályokat Egyre gyorsuló tempóban zajlik az anyag alapvető titkainak, szerkezetének, működésének feltárása a fizika, a kémia, és a belőlük eredő tudományterületek virágkorukat élik. Szinte minden hétre jut egy első alkalommal, egy először a világon.


Rendkívül furcsa anyagi forma létezését bizonyították
Rendkívül furcsa anyagi forma létezését bizonyították
Először sikerült kvantumörvényeket generálni szuperszilárd anyagban.
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Olyan ősi ez az ökoszisztéma, hogy még a dinoszauruszok előtti időből származik.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.