Jó néhány ausztrál sörgyártót értek váratlanul a COVID-19 elleni korlátozások részeként elrendelt szórakozóhely-bezárások. Így, mire termelésüket az alaposan megroggyant kereslethez igazították, már lefőtt néhány százezer liter sör, ami (még leírni is fura) nem kellett senkinek. Pontosabban valakinek mégis.
Az SA Water, a dél-ausztráliai vízgazdálkodási vállalat hetente 150.000 liter lejárt szavatosságú sört adagolt az általa kezelt szennyvízhez Adelaide városában lévő üzemében. Így a szorgos kis anaerób emésztőbaktériumok májusban 355.200, júniusban 320.000, júliusban 370 ezer köbméternyi biogázt voltak képesek előállítani, ami mintegy 10-25%-kal nagyobb mennyiség a jellemző átlagos havi termelésnél. Ezzel a magas energiatartalmú, a baktériumok számára kifejezetten serkentőleg ható extra anyaggal az SA Water biogáz-üzeme rekordtermelést ért el ebben a két hónapban.
A hatalmas mennyiségű tönkrement sör kármentő akciója így további veszteségektől kímélte meg a nagy főzdéket, hiszen ebben a nagyságrendben a kidobandó sör már nagyon nehezen kezelhető hulladéknak számít. Az energetikai hasznosítással viszont legalább az anyag gyors eltávolítását meg lehetett oldani, a keletkező biogáz pedig csökkenthette valamicskével az éves ausztrál CO2-emissziót.
A szennyvízkezelés során termelt biogáz Adelaide-ben közvetlenül a kezelőüzemben hasznosul. A cég három gázturbinás minierőművében elégetett anyaggal sör nélküli időkben is a szennyvízkezelő telep teljes energiaigényének 80%-át szokták tudni fedezni. A telepvezető elmondta, hogy számukra is érdekes tapasztalatot szereztek ezzel az extra söráradattal, melynek tanulságait fel tudják használni egyéb élelmiszeripari üzemek hulladékának, melléktermékének feldolgozásával kapcsolatos üzleti tevékenységükben.