Lejárt pár százezer liter sör szavatossága, de nem ment pocsékba: elektromos energia lett belőle

2020 / 08 / 20 / Rácz Tamás
Lejárt pár százezer liter sör szavatossága, de nem ment pocsékba: elektromos energia lett belőle
A koronavírus-járvány miatti kijárási korlátozások miatt több ezer hektó sör buggyant meg Dél-Ausztráliában, de valamire azért csak sikerült felhasználni a lejárt nedűt.

Jó néhány ausztrál sörgyártót értek váratlanul a COVID-19 elleni korlátozások részeként elrendelt szórakozóhely-bezárások. Így, mire termelésüket az alaposan megroggyant kereslethez igazították, már lefőtt néhány százezer liter sör, ami (még leírni is fura) nem kellett senkinek. Pontosabban valakinek mégis.

Az SA Water, a dél-ausztráliai vízgazdálkodási vállalat hetente 150.000 liter lejárt szavatosságú sört adagolt az általa kezelt szennyvízhez Adelaide városában lévő üzemében. Így a szorgos kis anaerób emésztőbaktériumok májusban 355.200, júniusban 320.000, júliusban 370 ezer köbméternyi biogázt voltak képesek előállítani, ami mintegy 10-25%-kal nagyobb mennyiség a jellemző átlagos havi termelésnél. Ezzel a magas energiatartalmú, a baktériumok számára kifejezetten serkentőleg ható extra anyaggal az SA Water biogáz-üzeme rekordtermelést ért el ebben a két hónapban.

A hatalmas mennyiségű tönkrement sör kármentő akciója így további veszteségektől kímélte meg a nagy főzdéket, hiszen ebben a nagyságrendben a kidobandó sör már nagyon nehezen kezelhető hulladéknak számít. Az energetikai hasznosítással viszont legalább az anyag gyors eltávolítását meg lehetett oldani, a keletkező biogáz pedig csökkenthette valamicskével az éves ausztrál CO2-emissziót.

A szennyvízkezelés során termelt biogáz Adelaide-ben közvetlenül a kezelőüzemben hasznosul. A cég három gázturbinás minierőművében elégetett anyaggal sör nélküli időkben is a szennyvízkezelő telep teljes energiaigényének 80%-át szokták tudni fedezni. A telepvezető elmondta, hogy számukra is érdekes tapasztalatot szereztek ezzel az extra söráradattal, melynek tanulságait fel tudják használni egyéb élelmiszeripari üzemek hulladékának, melléktermékének feldolgozásával kapcsolatos üzleti tevékenységükben.


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.