Lenyűgöző, két és fél milliárd pixeles képen láthatjuk közeli égi szomszédunkat

2025 / 01 / 22 / Bobák Zsófia
Lenyűgöző, két és fél milliárd pixeles képen láthatjuk közeli égi szomszédunkat
Egy évtizedig keringett a Hubble Űrteleszkóp, mire elkészítette az Androméda-galaxis legfantasztikusabb képét.

A Hubble Űrteleszkóp elkészítette eddigi legnagyobb képmozaikját, amelyen a Tejútrendszer legközelebbi extragalaxis szomszédja látható. Az Androméda-galaxist az űrtávcső egy teljes évtizedig figyelte, mire összegyűlt a mozaikhoz elegendő képmennyiség, amelyeken a galaxis különös részletességgel figyelhető meg.

Bár az Androméda jóval közelebb található a Földhöz és a körülötte keringő űrteleszkóphoz, mint a Hubble legtöbb “célpontja”, de a 2,5 millió fényévnyi távolságban lévő galaxist mégis rendkívül nehéz feladat volt ilyen részletességgel megörökíteni, mivel összességében jóval nagyobb területet kellett lefednie a fotóknak. A munkát a PHAT (Panchromatic Hubble Andromeda Treasury) projekt keretében kezdték meg egy évtizeddel ezelőtt, majd a képeket kiegészítették a PHAST (Panchromatic Hubble Andromeda Southern Treasury) program során gyűjtött felvételekkel, amelyek még plusz százmillió csillagot adtak hozzá a már korábban megörökített több mint százmillió csillaghoz. A PHAT az Androméda-galaxis északi, míg a PHAST a déli régióját térképezte fel, így a teljes mozaik az Androméda-köd egészét lefedi.

Ha a képmozaikot a számok tükrében nézzük, egyértelműen látható óriási mérete és a hatalmas munka, amit belefektettek: a Hubble Űrteleszkóp 1000 keringés alatt, 600 különböző nézőpontból készítette a képösszeállítást, ami körülbelül 2,5 milliárd pixelből áll. A mozaik 200 ezer fényév távolságot ölel át a galaxis egyik felétől a másikig, és 200 millió csillagot mutat be, igaz, hogy ez valójában elenyésző szám az Androméda teljes csillagnépességéhez képest, ami közel egy billió csillagból áll - ezek nagy többsége azonban túl halovány vagy kis méretű ahhoz, hogy a Hubble Űrteleszkóp észlelni tudja.

(Fotó: NASA, ESA, B. Williams/University of Washington)

Huszonhárom évébe telt a Hubble-nek, hogy elkészítse ezt a képet A teleszkóp egészen különleges felvételt készített egy űrbéli objektumról.


Csillagfényes kalandok az egész családnak - Magyarország legjobb csillagvizsgálói
Csillagfényes kalandok az egész családnak - Magyarország legjobb csillagvizsgálói
A modern csillagvizsgálók ma már igazi élményközpontokként működnek, ahol a tudomány és a szórakozás tökéletes harmóniában találkozik, így nem csak a csillagászat iránt mélyebben érdeklődőknek nyújtanak izgalmas kikapcsolódást, de a családi programoknak is ideális célpontjai lehetnek.
Zsebpénz helyett karrier - Minden, amit a diákmunkáról tudni érdemes
Zsebpénz helyett karrier - Minden, amit a diákmunkáról tudni érdemes
Cikkünkben bemutatjuk a magyarországi diákmunka-piac helyzetét, a vonatkozó szabályozásokat, az adózási tudnivalókat, valamint a diákmunka előnyeit és a munkahelyválasztás szempontjait.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.