Lenyűgözően részletes felvételek érkeztek a Holdról, ahova a magyar Vízszimatoló is tart éppen

2025 / 03 / 01 / Bobák Zsófia
Lenyűgözően részletes felvételek érkeztek a Holdról, ahova a magyar Vízszimatoló is tart éppen
A Firefly Space Blue Ghost (Kék Szellem) elnevezésű űreszköze egészen közel repült el a Hold felszínéhez. Az űreszköz hamarosan landol a Holdon - néhány nappal később pedig követi az Intuitive Machines Athenája is, ami a Puli Space Lunar Water Snooperét is magával szállítja.

A Firefly Space Blue Ghost (Kék Szellem) elnevezésű űreszköze nemsokára landol a Hold felszínén, ahol két héten át fog megfigyeléseket végezni a Mare Crisium területén a NASA CLPS (Commercial Lunar Payload Services) programjának keretében. A leszállóegység január 15-én indult útnak a Hold felé a floridai Kennedy Űrközpontból, és a landolásra a tervek szerint március 2-án kerül majd sor. A Blue Ghost nem egyedül érkezik: négy nappal később még egy űreszköz száll le a Holdra, bár egy távolabbi régióban, a Hold déli-sarkának közvetlen közelében.

Az Athena leszállóegység az Intuitive Machines űreszköze, és egy jól kivitelezett leszállás esetén a cég a mostani IM-2 misszióval megismételheti tavalyi sikerét, illetve még javíthat is az IM-1 eredményein, mivel a 2024 elején a Holdra érkező Odysseus landolása felemásra sikerült: az egység elérte a felszínt és működőképes állapotban maradt, de az oldalára dőlt egy kisebb malőr miatt. Az Athena többféle rakományt szállít magával az égitestre, köztük a Puli Space neutronspektrométerét, a Puli Lunar Water Snoopert, azaz Vízszimatolót is, amivel a víz nyomai után kutatnak majd. A Puli Space a tegnapi napon jelentette be, hogy a PLWS berendezéssel az Athena indulása után nem sokkal már sikerült kapcsolatot létesíteni, és az egység rendszeresen küldi telemetriai adatait.

A Hold felé igyekvő leszállóegységek rendszeresen küldenek felvételeket az útjuk során, a korábban induló Blue Ghost pedig egy különlegesen közeli videót is készített a felszíntől 100 kilométerre elhaladva február 24-én.

(Fotó: Firefly Space)


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) több mint verseny – egy életre szóló lehetőség arra, hogy fiatal kutatók bemutassák tehetségüket, fejlesszék szakmai kapcsolataikat és megalapozzák jövőjüket.
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Nem volt ősrobbanás egy forradalmian új modell szerint
Nem volt ősrobbanás egy forradalmian új modell szerint
Az új modellt ráadásul tesztelni is lehet, nem pusztán spekuláció.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.