A National Geographic-nek nyilatkozó szakértő szerint a jelenség hátterében a pszeudo-melanizmus áll. Ez egy genetikai mutáció, amely ezt a szokatlan mintázatot okozza.
A testszőrzet és a bőr színe a melanin milyenségétől függ. A melanint a melanocita sejtek termelik. A különböző rendellenességek egyébként nem érintik a melanociták eloszlását, annál a melanin szintézisének a folyamatát.
Ennek megfelelően a zebrák bőrén egyenletesen oszlanak el a melanociták, és ezért ha egy ilyen állatot megborotválnák, fekete lenne. (Mivel a zebrák alapvetően feketék fehér csíkokkal, és nem fekete-fehérek.)
Tira és a hasonló zebrák (például a 2014-ben Botswanában felfedezett példány) bőrén azonban a melanociták hibás működése miatt a csíkok nem jelennek meg a megszokott módon.
Kérdés lehet, hogy egyáltalán miért vannak csíkok a zebrán.
A kutatók szerint két főbb okból: egyrészt hogy a csípős rovarokat távol tartsák maguktól, hiszen ezeknek a vérszívóknak a látását összezavarják a csíkok. Illetve a csíkok segítenek abban is, hogy Afrika forró napja alatt ne melegedjenek nagyon föl az állatok, mivel a fényvisszaverő fehér felület és a fényelnyelő fekete felett más és más sebességgel mozog a levegő, így ez az állat lényegében egy természetes, külső légkondival rendelkezik.
Ráadásul a zebrák a csíkjaikról ismerik fel egymást, amely annyira jellemző rájuk, mint az emberekre az ujjlenyomat. Sőt a csíkozás alapján (hogy az állat testének mely részét borítja) háromféle zebrát lehet megkülönböztetni.
Ennyiből talán már látszik, hogy miért olyan ritka a pöttyös zebra: mert ez a rendellenesség újra és újra ki szokott szelektálódni, hiszen a pöttyök egy csomó hátránnyal járnak a csíkokhoz képest.
(Kép: Pixabay)