A kvantumkommunikációs rendszerek a fotonok kvantumtulajdonságaira támaszkodnak, ezért biztonságosabbak, mint a hagyományos hálózatok. Létrehozásuk ma még rendkívül drága, és "Nem méretezhetők valami jól" - mondta Siddarth Joshi, az Egyesült Királyság Bristoli Egyetemének munkatársa.
A Bristoli Egyetem tudósai most a multiplexing összefonódásnak nevezett módszert használták fel kvantumhálózat kifejlesztésére. A kvantum összefonódás olyan kvantumtulajdonság, ami egy pár fotont összekapcsolt állapotban érzékel úgy, hogy egyikük mérése azonnal befolyásolja a másik mért állapotát, függetlenül a köztük lévő távolságtól. Ez felhasználható egy biztonságos titkosítási kulcs előállítására.
“Egy nagy hálózatban költséges lehet a felhasználókat egyenként összekötni egymással, és itt segíthet a multiplex összefonódás, ami a fotonokat egyetlen lézerről osztja szét a hullámhosszuk szerint. Minden hullámhossz képes adatfolyamot tárolni, vagyis a rendszer 50–100 felhasználót támogathat a meglévő hardverekkel”
- mondta el Joshi.
“A tesztekben 8 felhasználó vett részt, meglévő optikai szálakat használva Bristolban. A rendszert ugyanakkor több mint 100 ember is használhatja egyszerre, mert nem mindenkinek kell állandóan csatlakoznia” - tette hozzá Joshi.
A felhasználók számát tekintve az új tesztrendszer a világ legnagyobb kvantum-összefonódás-alapú hálózata, és különbözik is a többi nagyobb hálózattól, melyek például a Kínában található, a „megbízható csomópontoknak” nevezett módszert alkalmazzák. Ott egy üzenetet úgy továbbítanak egy felhasználónak, hogy az a felhasználók egész sora mentén halad át, vagyis a hálózat bármely törvényes felhasználója meghallgathatja.
"A kínai hálózat arról szól, hogy hogyan lehet 2000 kilométeres összeköttetést építeni Peking és Sanghaj között" - mondta Joshi. "Mi inkább arra törekszünk, hogyan lehet mindenkit összekapcsolni."
“Ez jelentős lépés előre a megbízható csomópontok módszertanától indulva” mondta Harun Šiljak a dublini Trinity College-ból. “A bristoli fejlesztés fontos lépés a kvantum internet jelentette, eddig még soha nem tapasztalt biztonság és privát szféra felé” - mondta. "Megpróbáljuk kitűzni a kvantum internet kiépítését, mint célt" - tette hozzá Joshi.
(Forrás: University of Bristol Képek: UoB, Unsplash)