Levegőbe emelkedett az első magyar szuperszonikus rakéta

2023 / 01 / 29 / Bobák Áron
Levegőbe emelkedett az első magyar szuperszonikus rakéta
A BME diákja által épített Aether S két tudományos kísérletet is elvégzett a repülés közben.

Szinte kereken 11 éve, hogy a Budapest Műszaki Egyetem Föld körüli pályára állította az első teljesen magyar építésű műholdat, a Masat-1-et. A BME nemrég egy másik fontos eredményt is kipipálhatott, hiszen csütörtök óta már az első magyar szuperszonikus rakéta is örökre az ő nevükhöz fűződik.

Az egyetem diákjai által alapított, csaknem 30 tagot számláló BME Aerospace Team rakétája ugyan a műholddal ellentétben nem érte el a Föld körüli pályát, de az MTI-nek elküldött sajtóközlemény szerint ez nem is volt cél: a szuborbitális rakétát eleve úgy tervezték, hogy nagyjából kilenc kilométeres magasságig emelkedjen, miközben két kísérletet is elvégez. Ezek közül az egyik egy élő csontsejtekkel végzett orvosbiológiai kísérlet volt, a másik pedig a Föld mágnesességét mérő légkörfizikai műszer tesztje.

Az Aether S névre keresztelt, három méter hosszú rakétát eredetileg az október közepén megrendezett EuRoC 2022 keretében bocsátották volna fel, ám a portugáliai rendezvényen ez az időjárási viszonyok miatt meghiúsult, így az Aether S végül csütörtökön, 16.05-kor emelkedett magasba a Magyar Honvédség Böszörményi Géza Csapatgyakorlótér Parancsnokság 0-ponti lőteréről. A rakétát saját fejlesztésű számítógépes és kommunikációs rendszer működtette, a tartalékrendszert pedig kereskedelemben kapható eszközökből állította össze a csapat.

(Fotó: MTI, BME Aerospace Team)

Magyar fejlesztésű szuperszonikus rakéták Európa legjobbjai között A Budapesti Műszaki Egyetem mérnökei által fejlesztett rakéták nemzetközi szinten is jól teljesítenek, a jövőbeli célok között a hazai szilárd hatóanyagú hajtómű is szerepel.


Így lettek a szexuális játékszerekből digitális kütyük
Így lettek a szexuális játékszerekből digitális kütyük
Lassan már senkit sem lep meg, hogy egy intim segédeszköznek legalább olyan jól kell tudnia csatlakoznia a wifihez vagy egy telefonhoz, mint a viselőjéhez, használójához.
Tudtad, hogy a telefonod képes feliratozni mindent, ami elhangzik körülötted?
Tudtad, hogy a telefonod képes feliratozni mindent, ami elhangzik körülötted?
Ez a mai világban akár ijesztőnek is hathat, pedig a Google által kifejlesztett Azonnali átírás alkalmazás azok közé a dolgok közé tartozik, ami miatt igazán lehet szeretni a technológiát.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.