A Föld Napja egy nemhivatalos nemzetközi ünnep, amelynek ötletét 1969-ben vetette fel John McConnell békeaktivista egy UNESCO-konferencián. Az első Föld Napját 1970. március 21-én, az északi földfélteke tavaszának első napján hirdették meg, de aztán egy másik környezetvédő, Denis Hayes kicsit átszervezte az egészet, amikor megalapította az Earth Day Network-öt és az új szervezet április 22-t választotta a Föld Napjának.
És ez van ma. A bolygón 193 országban emlékeznek meg erről a napról, környezetvédelmi szervezetek tömkelege rendez akciókat ilyenkor, multinacionális világcégek jelentenek be kampányokat. A Google pedig még rátett egy lapáttal minderre, mert nyitóoldalán nem csak a Föld, hanem a méhecskék napját is meghirdette. Tessék csak megnézni, google.com, katt a play gombra középen és már indul is egy animáció, utána pedig egy kis virágbeporzó játék. (Ha a cikket történetesen április 22. után olvasod, ezen a linken találod meg a Google ünnepi produkcióját.) Amúgy a méheknek külön napjuk is van, május huszadikán.
Az idei év különleges eseménye, hogy még április elsején elindult az Earth Challenge 2020 projekt, melyben a világon mindenhonnan várják a Föld legsúlyosabb problémáinak megoldásában segíteni kívánó önkéntesek segítségét.
A koronavírus-járvány persze a Föld Napja rendezvényei számára is beszűkítette a lehetőségeket és a zöld szervezetek is kevésbé ugrottak rá erre a napra, mint máskor. A mozgalom rendezvénytérképén országunkban mindössze két vidéki filmvetítés szerepel programként, egy Pápán és egy Székesfehérváron...
A Föld Napja mozgalmat és mai ünnepnapját többféleképpen értelmezhetjük. Nevezhetjük látszattevékenységnek, egy olyan napnak, amit saját lelkiismeretünk megnyugtatására szentelünk: na, máma gondolok egy kicsit a jegesmacikra, megnézek pár érzelmes videót, amit az ismerősök küldenek a FB-on, holnaptól pedig mehet tovább a mókuskerék.
De megláthatjuk a mozgalom mögött azt a néhány rendkívül elkötelezett aktivistát, tudóst, természetvédőt is, akik az életüket tették fel arra, hogy megváltoztassák az emberiség szokásait, gondolkodását a fenntarthatóbb civilizáció, a természet hatékonyabb védelme, a tudatosabb, felelősségteljesebb emberi létezés érdekében. Bárcsak több lenne belőlük!
(A Föld Napja nem összetévesztendő a Föld Órájával. A minden évben március utolsó szombatján, helyi idő szerint este fél kilenckor meghirdetett egyórás villanylekapcsolás a WWF agyszüleménye. A gesztus a WWF szerint is csak szimbolikus, de egyes számítások szerint azzal a vicces hatással jár, hogy a lámpaoltás idejére meggyújtott parafingyertyákkal az emberiség ebben az egy órában számottevően több CO2-t produkál, mintha simán égve hagyná a villanyt.)