Habár a hír elterjedt a hazai sajtóban, erről elsőként a FEOL (Fejér Vármegyei Hírportál) számolt be, és a cikk alapján a különös jelenséget észlelő Papp Zoltán körülbelül 12 évvel ezelőtt egy hasonló észlelés kapcsán már megkereste a lapot. A képet a linkelt cikkben lehet megtekinteni. Papp szerint a jelenség D-betűre emlékeztetett és 6-7 ezer méter magasan szállhatott, mivel a felhők felett haladt – a jelenség a felhős idő miatt időnként eltűnt, aztán újra előbukkant. Minderre este hét óra után, tehát már sötétben került sor.
Papp kiemeli azt is, hogy a jelenség lassan haladt, így nagyjából 10 percen át nyomon is tudta azt követni. A megfigyelő mindezt azzal is kiegészítette, hogy a jelenség felületén „zöld, sárga és talán kék színű fényeket” látott, és ez alapján, valamint a jelenség mozgása alapján Papp szerint nem repülőről van szó. Habár az utóbbi időben egyre több léggömb is tűnik fel itt-ott, a leírás szerint nem erről volt szó. Papp egyébként az elmondása alapján a Liszt Ferenc reptér légi irányítását is felhívta, hogy nem valami szokatlan méretű repülő haladt-e el a Mátyásdomb felett, de a válasz szerint „ez kizárható”.
Egyes vélemények szerint az ISS lehet az észlelés mögött, mivel a Nemzetközi Űrállomás tipikusan lassan halad az égbolton. Az észlelésre a FEOL cikke alapján január 29-én, vasárnap este 7-kor került sor, így az ISS-elméletre akad is jócskán esély. Az ISS múltbeli helyzetét meghatározni ugyan kissé nehéz, de nem lehetetlen (erre sajnos nem jó a „spot the station” weboldal). Az egyik leginkább működő megoldás a satflare.com weboldal, ahol műholdak helyzetére lehet keresni, illetve akár az ISS-re is – ha pedig itt beállítjuk a keresett dátumot, tehát január 29. estét, akkor valóban látható, hogy az állomás az ország környékén haladt el, valószínűleg látható is volt bizonyos, kevéssé fényszennyezett helyekről – a Mátyásdomb pedig épp ilyen.
Érdekesség, de épp tegnap közölt egy cikket a Scientific American arról, hogy bár egyre többen kutatnak hivatalosan is az azonosítatlan repülőtárgyak után, és ez már a tudományos világban sem megmosolyogtató dolog, de ettől független maga a feladat roppant nehéz lesz, elsősorban épp a rengeteg, összevissza adat miatt, mint amilyen tehát a magyar UFO is jó eséllyel. Mint azt a cikk összefoglalja, jelenleg hihetetlen sokan foglalkoznak az USA-ban az UAP-ként emlegetett jelenséggel (ezekről mi is írtunk részletesebben):
Az SA cikke hangsúlyozza tehát, hogy az UAP jelenségek kapcsán szigorú és átfogó kutatásra van szükség. Ehhez azonban jó minőségű adatok és megfelelő finanszírozás kell – mert mint tehát látható, a „zaj” ebben a kérdésben roppant nagy.
(A cikkhez használt kép illusztráció, forrása: Pixabay/tombud)