Már a DNS-einkben is kutakodhat a rendőrség, méghozzá a megkérdezésünk nélkül

2019 / 11 / 12 / Bobák Zsófia
Már a DNS-einkben is kutakodhat a rendőrség, méghozzá a megkérdezésünk nélkül
Vajon meddig mehetnek el a hatóságok a nyomozás során? A DNS adatbázisok népszerűsége okán ideje tisztázni az etikai kérdéseket.  

Amerikában most először kötelezett a bíróság egy DNS adatokat használó családfakutató céget, hogy adataikat korlátlanul elérhetővé tegyék egy rendőrségi nyomozás számára. Az ügy precedenst teremthet további rendőrségi „adathalászat”-ra, legalábbis ettől tartanak a jogi szakértők és a magánéletüket féltő felhasználók. Vajon mi a fontosabb, szolgálni és védeni minden eszközt bevetve vagy tiszteletben tartani a személyiségi jogokat?

A kérdés megválaszolását nehezíti, hogy 2018-ban a GEDmatch genealógiai családfakutató adatbázis segítségével sikerült elkapni az ún. Golden State Killert, az ex-rendőr sorozatgyilkost, akit 13 rendbeli emberrablással és gyilkossággal ítéltek el. Ha ilyen súlyos esetek megoldhatóak a DNS-adatbázisok segítségével, akkor azt értelemszerűen ki kell használni, és a rendőrség ki is használja, azóta rengeteg lezáratlan ügy végére sikerült pontot tenni a módszer alkalmazásával. Ez hatalmas fegyvernek tűnik az igazságszolgáltatás kezében, aminek örülnünk kéne, hiszen mindannyiunk érdeke, hogy kevesebb bűnöző járjon köztünk, de van egy kis bökkenő.

A genealógiai családfakutató cégek elvileg nem adhatják ki az ügyfeleik személyes adatait, így az eddigi nyomozások során a rendőrség megszegte az amerikai alkotmány negyedik, személyiségi jogokra vonatkozó kiegészítését, mely szerint a hatóságok a polgárokat nem zaklathatják indokolatlanul házkutatással, vagy tulajdonaik átvizsgálásával. Mivel a DNS-minta egy darabka belőlünk, így személyes tulajdonnak számít, valamint a nyomozás során nem csak a bűnözők, hanem a családtagjaik is a potenciális gyanúsítottak kategóriába eshetnek, így ez zaklatásnak minősülhet.

Májusban a GEDmatch korlátozta a nyomozási engedélyt azokra a felhasználókra, akik hozzájárultak az adataik használatához, így a 1.3 millió profilból csak 185 ezer lett elérhető.

Natalie Ram, a marylandi egyetem jogi professzora a Science magazinban kifejtette miért problémásak az ilyen ügyek: „Számomra ez azzal egyenértékű, mintha a rendőrség megállítana valakit, mert rossz környéken jár, és ebből kiindulva feltételeznék, hogy akkor biztos rosszban is sántikál. Eddig a bíróságok kimondták, hogy nem számít elegendő oknak a letartóztatáshoz, ha valaki rossz környéken tartózkodik.” Más a helyzet azonban, ha a nyomozásban már történt előrelépés, és a DNS ellenőrzés csak konfirmálná a már meglévő bizonyítékokat. „Ez nem keltene akkora pánikot, mivel különleges esetről lenne szó.” Így sok minden múlik a kutatási engedély megfogalmazásán.

A jogi kérdésekben még maguk a szolgáltatók sem képviselnek egységes álláspontot, sok nagy családfakutató cég, például a 23andMe és az Ancestry foggal-körömmel harcolnak az ügyfeleik védelméért, míg mások, mint a Family Tree DNA együttműködnek az FBI-jal a felhasználóik tudta nélkül.

„A nyom nyomnak számít, akár telefonon kapjuk a tippet, akár biztonsági kamerák felvételeiről, akár DNS adatbázisokból”

– magyarázza a Parabon törvényszéki genealógiai vállalat vezérigazgatója, Steven Armentraut. Mikor a rendőrség körbekérdezősködik egy bűntett helyszínén, sokan megtagadják a választ, míg mások nyíltan beszélnek. Van, aki olyan nyíltan beszél, hogy bemártja a szomszédját is. „Miben különbözik ettől a DNS kutatás?”-teszi fel a költői kérdést.

A Piszkos Harry féle igazságszolgáltatás útjában valóban csak bosszantó akadályt jelentenének az ilyen jogi herce-hurcák, ha gyilkosokat kéne elkapni, de a polgárok bizalma meginoghat a hatóságokban, ha azok törvényeket áthágva, ártatlanság vélelmével nem törődve folytatják le nyomozásaikat.
Charles Syndor ügyvéd, aki a most bevezetésre készülő, DNS kutatások elleni törvényt képviseli Marylandben úgy véli a még a rendőrségnek sincs joga átlépni az alkotmányos kereteket. „A DNS nem csak egy ujjlenyomat. Magában foglalja a múltunkat, jelenünket, jövőnket. Mielőtt eldöntenénk, hogy valóban erre az útra akarunk e lépni, a polgároknak és törvényhozóknak őszinte párbeszédet kell folytatniuk arról, hogy mire is vállalkozunk.”

(Fotó: Pixabay)


Így lettek a szexuális játékszerekből digitális kütyük
Így lettek a szexuális játékszerekből digitális kütyük
Lassan már senkit sem lep meg, hogy egy intim segédeszköznek legalább olyan jól kell tudnia csatlakoznia a wifihez vagy egy telefonhoz, mint a viselőjéhez, használójához.
Egyáltalán nem a valóságot érzékeljük, csupán irányítottan hallucinálunk
Egyáltalán nem a valóságot érzékeljük, csupán irányítottan hallucinálunk
Azt rég tudjuk, hogy a valóságot nem közvetlen érzékeljük, hanem az érzékszerveink szűrőjén keresztül. Egy relatíve új elképzelés szerint azonban az utóbbi állítás sem igaz, valójában az érzékszerveink csak időnként mankót nyújtanak nekünk egy hatalmas álomban, egy végtelen hallucinációban, amit valóságnak nevezünk.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.