A Kaliforniai Egyetem mérnökei ezért kifejlesztettek egy bárki számára hozzáférhető, nyílt forráskódú programot, az úgynevezett ChemStor-t, ami megakadályozhatja a baleseteket azáltal, hogy figyelmezteti a felhasználót, ha egymással nem kompatibilis vegyszereket akar összeönteni. - olvasható a Journal of Chemical Information and Modeling szaklapban.
A kutatók a program elkészítéséhez a gráfok színezését vették alapul:
"Gráfok színezése alatt azt értjük, hogy a csúcsokhoz különböző színeket rendeltünk, két szomszédos csúcs pedig nem lehetett egyszínű." - mondja Jason Ott, informatikai doktorandusz, a kutatás vezetője.
William Grover, a Marlan és a Rosemary Bourns Műszaki Főiskola biokémiai docense pedig hozzátette: ötletüket lényegében térképábrázolásból merítették. "Az USA térképén az egymással közvetlen szomszédságban álló államokat más-más színekkel jelölik, ami megkönnyíti megkülönböztetésüket." A ChemStor az amerikai Környezetvédelmi Ügynökség adatbázisát használja, azaz összesen kilencezer-nyolcszáz kémiai anyagot csoportosít úgynevezett reakciós-csoportok szerint. A program ezt követően kémiai kölcsönhatás-gráfot készít a reakcióképességi csoportok alapján, és kiszámítja a legkisebb számú színeket, úgy, hogy az egymással kölcsönhatásba lépő anyagok csak különböző árnyalatúak lehetnek. A ChemStor ezután az egyes színek vegyi anyagát egy virtuális tárolóhoz vagy hulladéklerakóhoz rendeli: az azonos színű vegyi anyagok biztonságosan tárolhatók vagy kidobhatók együtt, míg az eltérőek nem.
Amennyiben két vagy több vegyi anyag kombinálható ugyanabban a konténerben, netán hulladéktárolóba kerülhet anélkül, hogy a vegyi anyagok veszélyt okoznának, a ChemStor megállapítja a konfiguráció biztonságosságát. A ChemStor egyúttal azt is jelzi, ha nem található biztonságos tárolási vagy ártalmatlanítási konfiguráció. Grover, aki tanulmányai elején maga is átélt hasonló laboratóriumi balesetet, azóta pedig komolyabban veszi a vegyi anyagok használatából eredő fenyegetettséget.
"Felelősséggel tartozom a laboratóriumban dolgozók biztonságáért, a ChemStor pedig olyan lenne, akár egy biztonsági hálózat a már így is szigorú tárolási protokolljaink kiegészítéseként."
A ChemStor jelenleg további fejlesztésekre szorul, funkcionalitása ugyanis most még csak a parancssori felületre korlátozódik, ahol a felhasználó manuálisan írja be a számítógépbe a vegyi anyagok típusát és a tárhelyet. Feltalálói a jövőben mobilapplikáció létrehozásával szeretnék felhasználóbarátabbá tenni interaktív hangvezérléssel, illetve a vegyszerek felismerését is megkönnyítenék oly módon, hogy elég lenne a kamerát a tároló elé helyezni, az pedig rögtön beazonosítaná összetételét.
"A fejlesztési munkálatok már tartanak, de bármely rendszer képes kommunikálni a ChemStoral mindaddig, amíg a bemenetet a ChemStor elvárásainak megfelelően alakítják ki" - mondta Ott. Addig is a nyílt forráskód elérhető az alábbi linken.
(Fotó: Needpix, Pixabay)