Az Ars Technica híre szerint az egyelőre bétában működő műholdas internetszolgáltató 300 Mbps-re fogja duplázni a sebességét, illetve nyárra a késleltetés (latency) is 20 ms környékén fog mozogni, ami nagyjából megfelel annak, amit a hagyományos vezetékes internet használatakor tapasztalhatunk. Vagyis Elon Muskék valóban versenyképes szolgáltatást fognak tudni nyújtani, de fontos megjegyezni, hogy csak keveseknek. A Starlink ugyanis
azokban a régiókban lesz a leghasznosabb, ahová a vezetékes internet, de akár a mobilinternet is csak nehézkesen jut el.
2019 novemberében részletesen beszámoltunk a Starlink alkalmazta technológiáról, melynek lényege, hogy a cég a tervek szerint egy többtízezer műholdból álló hálót fog fonni, több rétegben, a Föld köré, hogy a teljes bolygót jó minőségű internethez juttassa. De mivel egy cella csak korlátozott mennyiségű sávszélességet tud biztosítani, ezért a nagyvárosokban, amelyekben lassan az 5G is megszokottá válik, sosem lesz érdemes előfizetni a Starlinkre.
Ezekkel a területekkel ellentétben bőven akad olyan része a bolygónak, ahová állami támogatás vagy szabályozás kell ahhoz, hogy egy telekommunikációs vállalat kiépítse az infrastruktúrát - gondoljunk csak egy pusztával körülvett gazdaságra vagy egy nemzeti park közepén álló kutatóközpontra. A szegényebb, elmaradottabb régiókban is hasonló a helyzet, bár ott az 500 dolláros telepítési költség és a 100 dolláros havidíj valószínűleg sokaknak elérhetetlenül magas lesz.
A Starlink oldalán 100 dollárért cserébe már fel lehet iratkozni akár Magyarországról is, bár nekünk csak 2022-re ígérik az indulást.
(Borítókép: SpaceX/Unsplash)