Bár a héten a hírek leginkább a Starship prototípusának az újabb tesztjéről szóltak, a háttérben azért más érdekes dolgok is történtek a SpaceX háza táján. Csütörtökön például újabb hatvan műholddal gazdagították a Starlinket, így a műholdas internetrendszer immár több, mint ezer alacsony Föld körüli pályán keringő műholdból áll (a Wikipedia szerint egész pontosan 1021-ből). Bár ez a szám még mindig messze van az eredetileg kitűzött 12 ezertől, pláne a 42 ezertől, de arra már így is elegendő, hogy tízezer felhasználónak biztosítson olyan netkapcsolatot, ami sebességben nem csak felveszi a versenyt a vezetékes nettel, de valamivel gyorsabb is nála.
A Szövetségi Távközlési Bizottságnak benyújtott legújabb dokumentumban a SpaceX azt írja, hogy az USA-ban és külföldön már összesen több mint tízezer felhasználó használja a Starlink-rendszert, amely legalább 100 Mbps-os le- és 20 Mbps-os feltöltési sebességet biztosít a ritkán lakott területeken is. A SpaceX ráadásul nem lassít, pénteken már újabb hatvan műholdat terveznek pályára állítani.
A Starlink január végén néhány különleges műholddal is bővült. Ahogy korábban beszámoltunk róla, a SpaceX január 24-én megdöntötte a legtöbb, egyszerre pályára állított űreszköz rekordját, ennek keretében pedig tíz olyan Starlink-műholdat is pályára állítottak, amelyek egy különleges, lézeres kommunikációs rendszerrel (intersatellite link) vannak ellátva. Az intersatellite link lehetővé teszi, hogy a műholdak anélkül is képesek legyenek működni, hogy kommunikálniuk kéne a földi bázisállomással. Erre alapvetően azért volt szükség, mert ezek a műholdak a sarkvidékek felett fognak keringeni, ahol nehéz lenne megoldani a földi állomások létesítését, ugyanakkor a SpaceX szerint a megoldás a műholdak késleltetését is jelentősen csökkenteni fogja. Elon Musk korábban úgy nyilatkozott, hogy emiatt a jövőben minden újonnan kilőtt Starlink-műholdat felszerelnek majd a rendszerrel, de várhatóan csak 2022-től.
(Borítókép: SpaceX/Flickr)