November 6-án kiosztották az Év Traktora (Tractor of the Year, TOTY) díjakat, amelyet 1998 óta minden évben odaítélnek a legjobb (vagy legjobbnak tartott) munkagépeknek több kategóriában is. A díjat az olasz Trattori magazin alapította, de a zsűritagok nem csak Olaszországból, hanem Európa számos más országából is érkeznek. A 25 független újságíró különféle mezőgazdasági tematikájú magazinok, weboldalak és TV-műsorok szakértője, akik a jelölteket átfogó módon vizsgálják, hogy részrehajlásmentes ítéletet tudjanak hozni. Magyarországot Dr. Szabó István, a Magyar Agrár - és Élettudományi Egyetem Műszaki Intézetének intézetigazgatója képviseli a zsűriben, aki egyúttal a Mezőgazdasági Technika folyóirat szerkesztőjeként is dolgozik.
Mivel a robotizált gépek egyre nagyobb népszerűségre tesznek szert a mezőgazdaság területén, valamint a precíziós gazdálkodás fontos részét képezhetik, ezért idén új kategóriával bővítették a versenyt és a 2025-ös Év Traktora díjakat a szokásos kategóriák mellett egy új szekcióban, az autonóm traktorok kategóriájában is kiosztották. A zsűri az osztályozás során az automatizáció fejlettsége és hatékonysága mellett azt is figyelembe vette, hogy a rendszer mennyire illeszthető be a már meglévő gazdálkodási struktúrába, és természetesen azt is vizsgálták, hogy a gép hogyan teljesít a földeken.
A nyertes az AgXeed AgBot 5.115T2-e lett, ami mindezeknek a követelményeknek tökéletesen megfelelt a zsűri értékelése szerint.
A robottraktor már ránézésre is eltér a hagyományos traktorokról, mivel nincsen vezetőfülkéje, az irányítását pedig telefonos alkalmazáson keresztül lehet végezni. A járművet egy Deutz Diesel Engine működteti, amihez egy 350 literes dízeltartály és egy kisebb kapacitású AdBlue tank tartozik. A gép nem elektromos meghajtású ugyan, de a TOTY leírása szerint bizonyos szempontból éppen ez adja az előnyét, mivel a dízelhajtás révén jobb a hatékonysága, akár 20 óra munkára is képes egyhuzamban. A traktor járószerkezetének kialakítása miatt a jármű kevésbé terheli a talajt, a 900 mm-es gumihevederek csak 0,25 kg/cm² nyomást gyakorolnak a talajra, így az egészségtelen talajtömörödés kevesebb gondot okoz a használata során. Ez különösen fontos lehet nagyüzemi körülmények között, ahol a földeket sok nehéz munkagép járja nap mint nap, és ahol a talajkímélő művelési mód megoldása fontos szerepet játszik a munka során.
Az AgXeed a járművet kamerákkal, radarral, lidarral, GPS-szel és ultrahangos szenzorokkal is felszerelte, ezért a traktor elméletileg egyedül is boldogul az akadályok kikerülésével, de ha esetleg mégis problémával szembesül, akkor megáll és vár a kezelő jelentkezésére, aki megoldja a gondot.
Az AgXeed 5.115T2 a 2025-ös mezőgazdaság robotika csúcsát képviseli robosztus kialakításának, hatékonyságának és a fenntarthatóság iránti elkötelezettségének köszönhetően - összegezte a TOTY a győztes bemutatását, hozzátéve, hogy a traktor nem egy látványos koncepciót jelent, hanem egy valóban működő robotot, ami már a földeket járja egyes helyeken.
A jármű ára 133 millió forintnál kezdődik, de a gyártó szerint a befektetés könnyen megtérül, és lehet spórolni a géppel az alacsony karbantartási költségek miatt, meg persze azért is, mert emberi munkaerő nélkül (illetve minimális felügyelettel) üzemeltethető. Robottraktorokra az AgXeed szerint éppen azért van nagy szükség manapság, és lesz még nagyobb szükség a jövőben, mert a mezőgazdaság számos országban munkaerőhiánnyal küszködik. Az okok közé tartozhat az is, hogy a fiatalabbakat talán kevésbé érdekli ez a fajta munka: az Eurostat 2020-as adatai szerint az EU-ban körülbelül 8,7 millióan dolgoznak a szektorban, de a fiatal, és főként a fiatal női gazdálkodók kisebbségben vannak az idősebb korosztállyal szemben, a gazdaságok vezetői jellemzően 65 év feletti férfiak.
(Fotó: AgXeed)