A korábbi keretmegállapodás, az EU - USA Adatvédelmi pajzs már közel két éve nincs érvényben. 2020 nyarán ugyanis az Európai Unió Bírósága kimondta: nem biztosít elegendő védelmet az európaiak adatainak, az Unió polgárai ki vannak téve az esetleges tengerentúli megfigyelésnek. Így az olyan cégek, mint a Meta, a Facebook anyavállalata meg kellett, vagy meg kellett volna, hogy szüntessék azt a gyakorlatot, hogy amerikai szervereken tárolnak vagy dolgoznak fel az óceán innenső felén keletkezett adatokat, aminek hatására többször azzal fenyegetőztek, hogy kivonulnak a régióból. A The New York Times híre szerint véget érhet a bizonytalanság, ugyanis Biden elnök európai látogatásakor a felek megegyeztek az új szabályrendszer legfontosabb sarokpontjairól.
"Példátlan védelem a polgáraink privát szférájának és az adataik biztonságának"
- így jellemezte Joe Biden a megállapodást, amelynek részeként létre fog jönni egy független adatvédelmi bíróság is, amelynél az európaiak panaszt tehetnek, ha úgy érzik, visszaéltek az adataikkal. A Meta üdvözölte a döntést: Nick Clegg volt brit miniszterelnök-helyettes, a cég globális ügyekért felelős alelnöke úgy fogalmazott, hogy "a globális internet feldarabolásával kapcsolatos félelmek között ez a megállapodás gondoskodik arról, hogy az emberek kapcsolatban maradjanak, a szolgáltatások pedig tovább működhessenek".
Természetesen az "elvi megállapodás" még nem végleges: az Európai Bizottságnak és a Fehér Háznak közösen kell részletesen kidolgoznia azt, utóbbi ezt egy elnöki rendelet formájában tervezi megtenni. Mindeközben az Adatvédelmi pajzs ellen korábban sikerrel pert indító osztrák aktivista, Max Schrems jelezte: vagy az ő szervezete, a Noyb ("semmi közöd hozzá"), vagy más csoportok valószínűleg kifogást emelnek a tervezet ellen, mert az nem nyújt elégséges védelmet.
(Borítókép: Getty Images)