Másfél millió háztartást lát majd el energiával Görögország első tengeri szélerőműparkja

2023 / 11 / 04 / Bodnár Barna
Másfél millió háztartást lát majd el energiával Görögország első tengeri szélerőműparkja
A vízen lebegő turbinákat a tervek szerint 2030-ig telepítik az Égei-, a Jón- és a Földközi-tengerre. Az első ütemben elkészülő, 2 gigawatt kapacitású szélerőművek mintegy másfél millió görög otthon energiaszükségletét elégítik majd ki, a későbbiekben elkészülő telepekkel együtt azonban ennél jóval többre is képes lesz a tengeri szélerőműparkok rendszere.

Görögországnak mondhatni, nem új a fenntartható energia ügye, 2023 első félévében ugyanis az ország elérte, hogy megújuló energiaforrásokból származzon a villamosenergia-termelésének több mint 50 százaléka, tavaly októberben pedig azzal került a világ figyelmének középpontjába, hogy kizárólag megújuló energiával működött, igaz, hogy csak öt órán keresztül. A mediterrán nemzet úgy tűnik, tovább halad ezen az úton, legalábbis erre enged következtetni a héten történt bejelentés, amelyben azt közölték, hogy 2025 és 2032 között elkészülhetnek az ország első tengeri szélerőműparkjai, írja az Euronews.

A vízi turbinatelepek becsült minimális kapacitása együttesen 12,4 gigawatt lesz, és összesen 2700 négyzetkilométeren, Kréta keleti, Rodosz déli, illetve az Égei-tenger középső részén, valamint az Evia-Chios tengelyen és a Jón-tengeren helyezkednek majd el.

A programért felelős Hellenic Hydrocarbons and Energy Resources Management Company (HEREMA) szerint a telepek két ütemben készülnek majd el, néhány 2025 és 2032 között, a többi pedig később. A legtöbb helyen lebegő szélerőműveket építenek majd, vagyis a szélturbinákat nem közvetlenül az óceánfenékhez, hanem a tenger aljához lehorgonyzott úszó platformhoz rögzítik. Hogy ez a technológia pontosan miért előnyös, arról egy korábbi cikkünkben írtunk részletesebben:

Megkezdte működését a világ legnagyobb úszó szélerőműparkja Norvégia partjainál Az Equinor szerint a szélerőművekkel történő villamosítás jelentősen csökkentheti az olajfúró tornyok CO2-kibocsátását, a környezetvédők azonban szkeptikusak ezzel kapcsolatban.

Környezetvédő csoportok arra hívták fel a figyelmet, hogy a tengeri szélerőművek károsíthatják a tengeri élővilágot, különösen a telepítésük során, ezért hangsúlyozták, hogy nem szabad a szélerőműveket ökológiailag érzékeny területeken építeni. A kivitelező cég válaszában kifejtette, hogy 20 kizárási kritériumot alkalmazott a kérdéses területek és a görög vizeken folytatott tengeri tevékenységek védelme érdekében. A nyilvánosan hozzáférhető környezetvédelmi hatásvizsgálat során figyelembe vették a nemzetbiztonságot, a repülőtereket, a turisztikai tevékenységeket és a tengeri élővilág szempontjait is.

A tengeri szélenergia nem csak Görögországnak, de Európa minden országának fontos, a becslések szerint ugyanis 2050-re az EU villamosenergia-termelésének 35 százaléka kizárólag tengeri forrásokból származik majd. Ez alapján a tengeri szélenergia az elkövetkező években jelentősen hozzájárul majd az EU éghajlat- és energiapolitikai céljaihoz. A tengeri megújuló energiára vonatkozóan a tagállamok nem régiben 2050-re elérendő, ambiciózus új célokat tűztek ki az EU mind az öt tengermedencéjére vonatkozóan.

Thodoros Skylakakis, Görögország környezetvédelmi és energiaügyi minisztere a bejelentés kapcsán azt nyilatkozta, hogy a tengeri szélerőművek és a hasonló beruházások nem csak azért fontosak, mert hozzájárulnak a görög energiafüggetlenséghez, hanem azért is, mert lehetővé teszik, hogy az ország a jövőben zöld energiát exportáljon. Ez pedig lehetőséget ad a további gazdasági növekedésre és arra, hogy Görögország regionális energiaközponttá válhasson.

A szélerőművek tervének hivatalos jóváhagyása az év végére várható, ezt követően pedig 2024-ben jelölik ki hivatalosan a beruházás pontos helyszíneit.

(Borítókép: Getty Images/Holger Leue)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.