Hogy ezt a számot kontextusba helyezzük: ez az adatátviteli sebesség négymilliószor gyorsabb az Egyesült Államok átlagos szélessávú internetsebességénél, és elméletben lehetővé tenné a teljes internetes archívum (Internet Archive) letöltését kevesebb mint négy perc alatt. Az új rekord több mint kétszerese a 2024-ben elért korábbi csúcsnak (50 250 GB/s) – utóbbit most egy újszerű optikai szálas technológiával sikerült megdönteni. A japán Nemzeti Információs és Kommunikációs Technológiai Intézet kutatói április 3-án prezentálták az eredményeiket San Franciscóban, a 48. Optikai Szálas Kommunikációs Konferencián – számol be róla a LiveScience.
Az új kábel 19 különálló szálat zsúfol össze egy mindössze 0,127 milliméter átmérőjű köpenybe, ami megegyezik a jelenleg használt egyszálas kábelek vastagságával. Ennek köszönhetően a kábel jóval több adatot képes továbbítani anélkül, hogy új infrastruktúrára lenne szükség. A kísérlet során az adatjelek 21 alkalommal haladtak át egy ismétlődő rendszeren, mielőtt elérték volna a végső, 1802 kilométerre lévő célállomásukat.
Az hogy az új szál méretében kompatibilis a korábbi egy szálas technológiával, az jelentősen megkönnyíti az új technológia gyakorlati alkalmazását, és ma még talán nehezen elképzelhető változásokat hozhat a jelenleg használt adatátviteli hálózatokban.
Az új technológia ráadásul megoldást nyújt olyan, eddig komoly kihívásokra is, mint például a jelek távolság miatti romlása vagy az erősítésük szükségessége.
A kutatócsoport szerint a világ adatforgalma a jövőben csak növekedni fog – méghozzá jelentős mértékben –, és épp ezért elengedhetetlen a korszerű infrastruktúra fejlesztése.
(Kép: Pixabay/TheDigitalArtist)