Másodpercenként 125 ezer gigabájt adat – elképesztő netes sebességrekord született

2025 / 07 / 16 / Felkai Ádám
Másodpercenként 125 ezer gigabájt adat – elképesztő netes sebességrekord született
Japán kutatók állítottak fel egy egészen hihetetlen internetsebesség-rekordot állítottak fel: több mint 125 000 gigabájt/másodperc (GB/s) sebességgel sikerült adatokat továbbítaniuk 1802 kilométeres távolságon.

Hogy ezt a számot kontextusba helyezzük: ez az adatátviteli sebesség négymilliószor gyorsabb az Egyesült Államok átlagos szélessávú internetsebességénél, és elméletben lehetővé tenné a teljes internetes archívum (Internet Archive) letöltését kevesebb mint négy perc alatt. Az új rekord több mint kétszerese a 2024-ben elért korábbi csúcsnak (50 250 GB/s) – utóbbit most egy újszerű optikai szálas technológiával sikerült megdönteni. A japán Nemzeti Információs és Kommunikációs Technológiai Intézet kutatói április 3-án prezentálták az eredményeiket San Franciscóban, a 48. Optikai Szálas Kommunikációs Konferencián – számol be róla a LiveScience.

Az új kábel 19 különálló szálat zsúfol össze egy mindössze 0,127 milliméter átmérőjű köpenybe, ami megegyezik a jelenleg használt egyszálas kábelek vastagságával. Ennek köszönhetően a kábel jóval több adatot képes továbbítani anélkül, hogy új infrastruktúrára lenne szükség. A kísérlet során az adatjelek 21 alkalommal haladtak át egy ismétlődő rendszeren, mielőtt elérték volna a végső, 1802 kilométerre lévő célállomásukat.

Az hogy az új szál méretében kompatibilis a korábbi egy szálas technológiával, az jelentősen megkönnyíti az új technológia gyakorlati alkalmazását, és ma még talán nehezen elképzelhető változásokat hozhat a jelenleg használt adatátviteli hálózatokban.

Az új technológia ráadásul megoldást nyújt olyan, eddig komoly kihívásokra is, mint például a jelek távolság miatti romlása vagy az erősítésük szükségessége.

A kutatócsoport szerint a világ adatforgalma a jövőben csak növekedni fog – méghozzá jelentős mértékben –, és épp ezért elengedhetetlen a korszerű infrastruktúra fejlesztése.

(Kép: Pixabay/TheDigitalArtist)


Műholdak figyelik a világot, de mit is látnak pontosan?
Műholdak figyelik a világot, de mit is látnak pontosan?
Éber szemek figyelik a világot az űrből a nap huszonnégy órájában. Az űrbeli sztrádák egyre jobban benépesülnek, és felmerülhet a kérdés, mennyire fejlett a mai műholdas technológia, és mit is látnak pontosan az űreszközök a magasból?
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl –  7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl – 7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.