Meg kell-e ijednünk attól, hogy a koronavírus elleni antitestek mennyiségének a csökkenését mérték? – A szakértők szerint nem feltétlen

2020 / 10 / 28 / Felkai Ádám
Meg kell-e ijednünk attól, hogy a koronavírus elleni antitestek mennyiségének a csökkenését mérték? – A szakértők szerint nem feltétlen
A fertőzés elmúlta után az antitestek mennyisége csökkenni szokott, ami teljesen hétköznapi jelenség. Ráadásul az antitest csak az immunválasz egyik ága.

Bejárta a világsajtót az a brit kutatás, mely szerint a koronavírus ellen létrejött antitestek mennyisége 27 százalékot zuhant három hónap alatt. A kutatás során 350 000 véletlenszerűen kiválasztott embert kértek fel arra, hogy a június 20. és szeptember 28. közti időben háromszor végezzenek el maguknak otthoni antitest-gyorstesztet. Ez alapján az érzékelhető antitest mennyisége ebben a három hónapban 6 százalékról 4,8 százalékra zuhant. A legkevésbé a 18-24 éves kor közötti korosztály antitest mennyisége csökkent, a leginkább pedig a 75 év felettieké.

Az eredmények kapcsán két félelem merült fel: egyrészről, hogy a vírus ellen nyert immunitás nem túl hosszú életű, másrészt, hogy ennek megfelelően a jelenleg fejlesztés alatt álló vakcinák sem lesznek olyan hatékonyak, mint azt reméljük. A The New York Times több szakértőt is megkérdezett a téma kapcsán, ezt foglaljuk most össze.

A szakértők nagyobb része egyetért abban, hogy a publikáció miatt keletkezett riadalom kicsit már túlzás. Az ugyanis teljesen normális, hogy egy betegség levonulását és a fertőzés elmúlását követően a szervezetben csökken az antitestek mennyisége. Ettől még az immunsejtek nem felejtik el a vírust, és ha ismét találkoznak vele, legyártják a szükséges antitesteket. Az antitestek mennyiségének a csökkenése része az egészséges immunválasznak. Mindez persze azt se jelenti, hogy ezeknek az embereknek „ne lenne antiteste”, vagy ne lennének többé védettek a kórokozóval szemben. Mindebből ráadásul arra nézvést sem vonható le következtetés, hogy meddig tart az immunitás a koronavírusra, illetve hogy egy védőoltás mennyi ideig... Nos, véd. A védőoltások ugyanis nem a természetes fertőzéses folyamatok tükörképei. Ezeket ugyanis ki lehet úgy is fejleszteni, hogy a természetes betegségnél erősebb immunválaszt provokáljanak ki.

Ráadásul a szóban forgó kutatás a szélesebb populációt vizsgálta, nem pedig az egyéneket. Egyéni szinten az látszik, hogy némi esés után az antitestek mennyisége beáll egy állandó szintre, és legalább 4-7 hónapig azon a szinten is marad. Ráadásul a mostani eredményeket is nézhetjük másik szemszögből. Például kijelenthetjük azt is, hogy azon alanyok 73 százaléka, akik már korábban is rendelkeztek antitesttel, hónapokkal később is pozitív mintát adtak – ez pedig távol áll attól, amit drámai zuhanásnak nevezhetnénk.

Az antitest ráadásul csak egy része az immunválasznak, igaz, ez a legkönnyebben mérhető. Ezen kívül azonban még legalább három „rendszer” veszi fel a harcot a kórokozókkal.

A másik probléma, hogy a vizsgálathoz használt teszt érzékenysége az antitestre 84,4 százalékos, szemben a 99 százalékos laborvizsgálattal. Magyarán azt már nem lehet megállapítani, hogy valakinek a méréstartomány alatti az antitest mennyisége, vagy egyáltalán nem rendelkezik antitestekkel. Például azok, akik a fertőzést szimptómamentesen vagy enyhébb tünetekkel vészelték át, kevesebb antitestet termelhettek, mint a súlyosabb esetek. Náluk már egy kisebb esés is a mérési határ alá viheti az antitestek szintjét. Majmokon végzett kísérletek alapján viszont már nagyon kevés antitest is elég arra, hogy megakadályozza egy újrafertőződés esetén a betegség súlyosabb lefolyását, még ha magát a megfertőződést nem is tudja kivédeni. Sőt a mérési határ alatti antitest szint sem jelenti azt, hogy a szervezet „elfelejtette” volna a kórokozót. Amint a testünk ismét szembesül a vírussal, órákon belül elindulhat az antitestek tömegtermelése.

Azon kevés ember sincs reménytelen helyzetben, akinek a szervezete egyáltalán nem termel antitestet. Az ő esetükben ugyanis T-limfociták enyhíthetik a betegség lefolyását egy újrafertőződést követően.

(Címlapkép: Flickr/Look and Feel)


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
Meglepő, de a covid-fertőzés során kialakult immunválasz igen ígéretes lehet a rákkutatásban: a súlyos fertőzés hatására ugyanis elkezdtek visszahúzódni a legmakacsabb daganatok is.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.