Meg tud-e romlani az ásványvíz, és mit jelent pontosan a palackra nyomtatott lejárati dátum?

2023 / 08 / 12 / Bodnár Barna
Meg tud-e romlani az ásványvíz, és mit jelent pontosan a palackra nyomtatott lejárati dátum?
Bár abban mindenki egyetért, hogy a víz nélkülözhetetlen az életünkhöz, arról, hogy az ásványvíz meddig őrzi meg a minőségét, még az élelmiszerbiztonsági hatóságok véleménye is megoszlik.

Több tucat márkájú, fajtájú ásványvizet találhatunk az üzletek polcain a legkülönfélébb kiszerelésekben, egy valami azonban közös bennük: a csomagolásukra nyomtatott lejárati dátum. Sokakban felmerülhet kérdés, egyáltalán hogy romolhat meg a természetes ásványvíz, mi történik a szavatosság lejárta után, illetve, hogy a folyadék ezután az időpont után is biztonságosan elfogyasztható-e.

Magyarországon a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal 2022-ben kiadott ajánlása szerint az ásványvizek a tartósabb élelmiszerek közé tartoznak, ezért is szerepel rajtuk a minőségmegőrzési idő dátuma. Ez azt jelenti, hogy szemben a fogyaszthatósági idővel rendelkező romlékony árukkal - amelyeknél lejárat után komoly egészségügyi kockázattal kell számolni – a tartós termékek akár hetekkel, hónapokkal a lejárati idő után is biztonsággal fogyaszthatók, ha bontatlan, sértetlen csomagolásban, a gyártó ajánlásának megfelelően tároltuk, és kibontás után a normál termékhez képest nem tapasztalunk számottevő elváltozást (íz, szín, állag). Ez alapján

a magyar szabályozás szerint egy üveg ásványvíz a lejárat után akár 1 évig is jó lehet még.

Az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) ennél engedékenyebb a palackos vizeket illetően. Az indoklás szerint a kereskedelmi forgalomban kapható palackozott víznek nincs szavatossági ideje, mert ezek a termékek olyan higiéniailag minősített létesítményekből származnak, amelyeket rendszeres ellenőrzéseknek vetnek alá, és nem tartalmaznak olyan adalékanyagokat, amelyek előidézhetik a romlást.

Bár az Egyesült Államokban hivatalosan maga a víz nem jár le, a tárolásra használt műanyag palackokkal kapcsolatban azért akadnak egészségügyi aggályok.

A kereskedelmi palackozott vizet általában polietilén-tereftalátban (PET) tárolják, amely idővel túlzott hőnek kitéve elkezdhet beleszivárogni a vízbe. Ennek eredményeként a víz olyan káros vegyi anyagokkal szennyeződhet, mint a mikroműanyagok, az antimon és a biszfenol A (BPA). Ha a szintetikus műanyagokat rendszeresen lenyeljük, lassan felhalmozódhatnak a szervezetben, és károsíthatják az immunrendszert, az emésztőrendszert és a légzőszerveket is. Ezen egészségügyi kockázatok elkerülése érdekében ajánlott a palackozott víz tartalmát a felbontástól számított két napon belül elfogyasztani.

Ha a vizes palackon nem találunk lejárati dátumot – mert például épp az Egyesült Államokban tartózkodunk, vagy ott vásároltuk az italt - akkor a legjobb, ha még a kétéves lejárati idő előtt megisszuk.

Persze a víz nem csak a szigorúan ellenőrzött palackozóüzemekben kerülhet flakonba, hanem a csapból is megtölthetünk egy kiürült üdítős flakont. A hagyományos csapvíz azonban idővel áporodott ízűvé válik mivel a levegőben lévő szén-dioxid keveredik a vízzel, és kissé savasabbá teszi azt. Bár a csapvíznek lehet kellemetlen íze, a megfelelő tárolás mellett általában 6 hónapig biztonságosan fogyasztható.

(Borítókép: Getty Images/d3sign)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.