Megdöbbentek a tudósok: deformálódni kezdett a Föld magja!

2025 / 02 / 12 / Felkai Ádám
Megdöbbentek a tudósok: deformálódni kezdett a Föld magja!
A legújabb szeizmikus hullámmérések szerint a Föld szilárd belső magja az elmúlt két évtizedben deformálódni kezdett. Ez újdonságnak számít, mivel az eddigi kutatások elsősorban a belső mag forgásának változásaira összpontosítottak. Az új bizonyítékok azonban arra utalnak, hogy a mag alakja is módosulhat – valószínűleg a bolygón belüli erők hatására.

A tudósok már az 1990-es évek óta tudják, hogy a Föld vas-nikkel összetételű belső magja saját ütemében forog: időnként felgyorsul vagy lelassul a bolygó többi részéhez képest. Ez a jelenség olyan tényezőkre is hatással van, mint például a Föld napi forgási ideje. John Vidale, a Dél-Kaliforniai Egyetem kutatója szerint ezek a változások a folyékony külső magban zajló konvekció által létrehozott mágneses erők következményei.

„Ez az áramlás folyamatos nyomást gyakorol a belső magra”

– magyarázza Vidale.

Ezek az erők azonban nemcsak a forgást, hanem a mag fizikai alakját is befolyásolhatják. Korábban a szeizmikus adatok bizonytalansága miatt nehéz volt elkülöníteni a forgásbeli változásokat a tényleges deformációktól. Az új kutatások azonban meggyőzőbb bizonyítékokat szolgáltattak arra, hogy a belső mag szerkezete is alakul – számol be róla a New Scientist.

Vidale és kollégái 128 földrengés szeizmikus hullámait elemezték, amelyek 1991 és 2023 között Dél-Amerika partjainál keletkeztek. Ezek a hullámok Alaszkában kerültek rögzítésre, miután áthaladtak a belső magon vagy annak közvetlen közelében, így egyedülálló betekintést nyújtottak a mag szerkezetének változásaiba. A kutatók 168 olyan szeizmikus hullámpárt hasonlítottak össze, amelyek közel azonos útvonalon haladtak, de eltérő időpontokban keletkeztek. Az eredmények figyelemre méltó mintázatot mutattak: míg a belső magot elkerülő hullámok állandóak maradtak, az azon áthaladó hullámok jelentős eltéréseket mutattak. Ez arra utal, hogy a változások nem csupán a forgásbeli eltérések következményei.

A kutatók szerint ezek az alakváltozások a külső mag konvekciós folyamataiból eredhetnek, amelyek mágneses erőket fejtenek ki a belső mag külső rétegére. Egy másik lehetséges magyarázat szerint a belső mag és az alsó köpeny közötti kölcsönhatások is hozzájárulhatnak a szerkezeti módosulásokhoz.

Hrvoje Tkalčić, az Ausztrál Nemzeti Egyetem kutatója, aki nem vett részt a vizsgálatban, az eredményeket „jelentős előrelépésnek” tartja a belső mag működésének megértésében. Ugyanakkor rámutat arra is, hogy más lehetőségeket sem szabad kizárni, például a belső konvekciót vagy akár az olvadt anyagkitöréseket. A jövőbeni kutatások, amelyek kiterjedtebb szeizmikus adatokat vonnak be – különösen távoli területekről, például az óceán fenekéről –, további betekintést nyújthatnak ezekbe a mélyen zajló földi folyamatokba.


Ősi, titokzatos radioaktív tevékenységet detektáltak a Csendes-óceán mélyén
Ősi, titokzatos radioaktív tevékenységet detektáltak a Csendes-óceán mélyén
Az anomáliát a berillium-10 radioaktív izotóp szintjében vették észre a Csendes-óceán mélyén. Ez a kiugrás egy kozmikus esemény emlékét őrizheti.
Pokoli titkot őriznek a fák kék évgyűrűi
Pokoli titkot őriznek a fák kék évgyűrűi
Új módszer a múltbeli éghajlati viszonyok kutatására.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.