Ryuji Hirayama és kollégái az Egyesült Királyság Sussexi Egyetemén 512 hangszóróból építették meg a készüléket, melyeket egy kép-megjelenítőként szolgáló kisméretű, térbeli (3D) megjelenítő doboz aljában és tetejében helyeztek el. A hangszórók csendes ultrahangot bocsátanak ki, hogy kis méretű, alacsony nyomású légbuborékok jöjjenek létre, amelyekben a polisztirol gömb lebeg. A hangszórókból származó hanghullámok manipulálásával gyorsan meg lehet változtatni az alacsony nyomású légbuborékok pontos térbeli helyzetét és így irányítani lehet a gyöngy mozgását.
Ha a gyöngy elég gyorsan mozog, akkor létrehozza az illúziót, ami a néző számára egy három dimenziós alakzatnak tűnik. Ha az idő múlásával a létrejött illúzió alakját is megváltoztatják, az képessé válik mozgó 3D-s objektum benyomását kelteni. Mindez persze rendkívül gyorsan kell történjen. A teljes 3D-s alakzatot kevesebb mint 0,1 tized másodperc alatt kell a kis golyóbisnak lekövetni, ugyanis ha ennél lassabban történik a mozgatás, a vizuális hatás odalesz.
Ha a mozgó objektumot vörös, zöld és kék fénnyel világítjuk meg, beszínezhetjük a létrehozott 3D-s objektumot. Leia hercegnő még nem tudna segítséget kérni az eszközzel, de az egyik közzétett technológiai demóban a rendszer egy szárnyaival csapkodó pillangót már szépen megformál, egy másik változatban pedig a nulláig történő visszaszámlálást láthatunk.
„Olyan, mint a varázslat” - mondja róla Hirayama, akit a népszerű mozifilmekben ábrázolt hologramok és lebegés ihletett.
Az ember akár meg is érintheti a képet, ami azért működik, mert a hangszórók magasabb nyomású légréteget hoznak létre, Ha valaki az alakzat felé nyúl, úgy érezheti, hogy megérinti a képet, bár pusztán a levegőt érinti.
Asier Marzo a spanyol Navarrai Állami Egyetemen végzett hasonló munkát és úgy nyilatkozott, hogy a gyöngy mozgásának sebességét tekintve ez az új rendszer sokkal fejlettebb, lehetővé téve bonyolultabb alakzatok megjelenítését is.
(Forrás: NewScientist)