Megfejtették az antiküthérai mechanizmus titkát!

2025 / 04 / 26 / Felkai Ádám
Megfejtették az antiküthérai mechanizmus titkát!
Az antiküthérai mechanizmus, az az ősi szerkezet, amelyet 1901-ben fedeztek fel Görögország közelében, egy hajótörés helyszínén, régóta kérdéseket vet fel az eredetével kapcsolatban.

A bonyolult fogaskerekekből és tárcsákból álló, több mint 2000 évesnek becsült eszközt a történelem egyik legkorábbi analóg számítógépeként tartják számon, amelyet az ókori görögök csillagászati számításokra, például az égitestek mozgásának követésére és nap- vagy holdfogyatkozások előrejelzésére használhattak.

Az argentin Mar del Plata-i Nemzeti Egyetem új tanulmánya azonban kétségbe vonja ezt az általánosan elfogadott véleményt, és arra a talán meglepő következtetésre jut, hogy az eszköz valószínűleg csak egy bonyolult játék vagy dísztárgy lehetett. A fogaskerekek és a fogazat részletes vizsgálata alapján a kutatók arra jutottak ugyanis, hogy a mechanizmus eredeti formájában valószínűleg nem is működhetett. Mike Edmunds, a Cardiffi Egyetem kutatója már korábban jelentős gyártási hibákat azonosított a szerkezet fogazatában, erre építve az új vizsgálatok szerint ezek a hibák olyannyira súlyosak voltak, hogy a mechanizmus valójában használhatatlanná vált volna.

„Úgy véljük, hogy az Edmunds által feltárt hibák mértéke messze túllépte a még tolerálható szintet, ami a működésképtelenséghez vezetett volna”

állítják a kutatók.

A kutatócsoport egy teljesen új megközelítést alkalmazott, amely során átfogó szimuláció segítségével vizsgálták a fogazat távolságának eltéréseit és a fogaskerekek forgási rendellenességeit. Modelljük során többször is előfordult, hogy a fogaskerekek beszorultak vagy kiugrottak a helyükről, ellehetetlenítve a pontos csillagászati számításokat. Ezek az eredmények megkérdőjelezik az eddigi feltételezést, miszerint a pontatlanságok kizárólag az ókori csillagászati ismeretek hiányosságaiból fakadtak.

„Modellünk több olyan esetet is kimutatott, amikor a fogaskerekek beszorultak vagy kiakadtak, és ezt mind a fogak véletlenszerű, mind pedig szisztematikus hibái okozták” – magyarázták a kutatók.

Mindazonáltal a kutatócsoport hangsúlyozza, hogy megállapításaik egyelőre spekulatív jellegűek. Az antiküthérai mechanizmus töredékei évszázadokon keresztül a tenger mélyén feküdtek, ami rendkívül megnehezíti a pontos rekonstrukciót. Emiatt a jelenlegi elméletek mögött továbbra is jelentős bizonytalanság és találgatás húzódik.

„Vizsgálatunk eredményei azt mutatják, hogy óvatosan kell kezelnünk azokat a feltételezéseket, amelyek szerint a meglévő töredékek alapján végzett mérések pontosan tükrözik a mechanizmus eredeti paramétereit” – emelték ki. Kutatásaik rámutatnak arra is, mennyire fontos a további alapos vizsgálatok folytatása, valamint a fejlettebb analitikai módszerek alkalmazása a mechanizmus valódi céljának a megértése érdekében.

A tanulmány egyelőre publikálás és szakmai lektorálás előtt áll.

(Kép: Ryan Baumann/Flickr/CC BY 2.0)


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
USA haditengerész: egy fura jármű emelkedett ki az óceánból, majd elrepült
USA haditengerész: egy fura jármű emelkedett ki az óceánból, majd elrepült
Az eset 2023-ban történt.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.