Szeptemberben jelent meg egy nagyobb átfogó tanulmány, amely 26 korábbi tanulmány eredményeit összegezte. Ez alapján a tipikus mediterrán diéta (zöldségek, gyümölcsök, csonthéjasok, bab, olíva olaj és halak) enyhítheti a depresszió tüneteit. Ugyanakkor a húsban, tejtermékben és a feldolgozott ételekben bővebb táplálkozás nagyobb eséllyel tesz valakit depresszióssá. Az említett 26 tanulmányból csak alig néhány nem talált kapcsolatot a bevitt élelmiszerek és a mentális egészség között. Míg néhány randomizált, kontrollált vizsgálat arra jutott, hogy a depressziós egyetemi hallgatók kedélye javult 3 hétnyi mediterrán diétát követően.
A szakértők ugyanakkor nem győzik hangsúlyozni, hogy mindezzel nem helyettesíthető a hagyományos gyógyszeres kezelés. A táplálkozás milyensége csak jobb alapokat ad a gyógyuláshoz, de adott esetben, ha ezt a kezelőorvos is úgy látja, gyógyszerekre is szükség lehet.
A tudósok évtizedek óta kutatják a táplálkozás és a mentális állapot kapcsolatát, ám hogy az étkezés minősége ennyit számítana, az viszonylag új elgondolás. Természetesen ezeknek az eredményeknek, és a belőlük levont következtetésnek több kritikusa is akad az orvostársadalomban: szerintük a mediterrán diéta előnyös hatása a súlyosabb depressziós esetekben, amelyekre másfajta terápiás megoldások sem hatottak, legfeljebb marginális. Többen hangsúlyozzák, hogy épp a táplálkozás milyensége nem szondázható túl megbízhatóan, nem léteznek labor körülmények, hanem a kutatók kénytelenek a páciensek önbevallására támaszkodni, akik azonban tudatosan vagy a tudtukon kívül elhallgatnak ezt-azt azzal kapcsolatban, hogy pontosan mit is ettek. Ez a probléma egyébként rendre előkerül minden táplálkozással kapcsolatos vizsgálat esetén.
Ez utóbbira is van megoldás, a táplálkozási pszichiátria egyik éllovasa, a Food and Mood Centre éppen futó 20 tanulmányából 15 a bélflóra állapotára fókuszál, mivel ez objektívebb képet ad, mint a hagyományos beszámolók. A gond ezzel kapcsolatban viszont, hogy a bélflóra mikroorganizmusok milliárdjait rejti, és egyelőre nehéz megmondani, hogy ezek közül melyik jelenléte előnyös és melyiké nem az.
Mindenesetre a táplálkozás pszichiátria valamennyi kimutatható kapcsolatot azért talált az elfogyasztott étel és a mentális állapotunk között, mivel pedig ajánlásuk (több zöldség, gyümölcs, egészséges zsírok, sovány húsok) általában is egybecseng az egészségesebb táplálkozással, sokat nem vesztünk, ha ez alapján változtatjuk meg az étrendünket, sőt.
(Fotó: Pixabay, forrás: webmd)