Meggyengült egy ponton a Földet védő mágneses mező – a kutatók kicsit aggódnak

2023 / 04 / 02 / Felkai Ádám
Meggyengült egy ponton a Földet védő mágneses mező – a kutatók kicsit aggódnak
A South Atlantic Anomaly (SAA) elnevezésű “gyenge pont” a minket védő mágneses pajzson nem veszélyes, bár az űreszközeink fokozott figyelmet igényelnek. Kérdés, hogy az anomália nem valami súlyosabb probléma kezdete-e?

Mire jó a mágneses mező a Föld körül? Ez a pajzs véd minket (valamint az űrbe küldött eszközeink javát) a Nap sugárzásának a legkárosabb következményeitől. A Marsnak jelenleg például nincs a miénkhez hasonló, az egész bolygóra kiterjedő mágneses mezője, és hát nem is az a tejjel-mézzel folyó Kánaán. Épp ezért kicsit nyugatlanító, hogy ezen a pajzson akad egy rés, pontosabban egy repedés – ez a dél-atlanti anomália (South Atlantic Anomaly/SAA), amiről a Popular Science írt.

A dél-atlanti anomália Dél-Amerika és Afrika között az égbolton található régió, ahol a mágneses mezőnk gyengébb, mint a bolygó többi részén. Mindez nem veszélyeztet minket jelenleg, de problémát jelent a pályára állított űreszközeink számára. Mint az ismert, a Föld közelében a bolygó mágneses mezője még védi a technológiai eszközeinket, ám ha ez hiányzik, az technikai nehézségeket jelent, és az eszközök jelentős károsodását okozhatja. A hatás ahhoz például már elég, hogy a régión áthaladó eszközök energiaellátását le kelljen kapcsolni. Épp ezért a NASA már régóta figyeli ezt a területet – a hivatalt elsősorban az érdekli, hogy az SAA nem valami kedvezőtlenebb folyamat előjele-e.

A Föld mágneses mezőjéhez a legnagyobb mértékben az olvadt fém mozgása járul hozzá a bolygónk külső magjában, ám mélyen a föld alatt épp az SAA alatti területen helyezkedik el egy rendkívül sűrű kőzetréteg – ez az African Large Low Shear Velocity Province nevű régió, és ez okozhatja ezt az anomáliát.

Magyarán ez az anomália nem a világ végét jelzi, de a kutatók egy része szerint van mire készülnünk: egyes elméletek szerint az SAA azt jelzi, hogy a Föld mágneses tere hamarosan megfordul (ez megtörténhet, bár több százezer év alatt), ami valószínűleg súlyos következményekkel járna az elektronikai és kommunikációs rendszereink szempontjából. Az SAA kapcsán a közelmúltban két megfigyelést is tettek egyébként: 2016-ban felfedezték, lassan elkezdett sodródni északnyugat felé, 2020-ban pedig az derült ki, hogy az SAA két kisebb régióra szakad szét, és mindkettő rendelkezik egy kiemelten gyenge területtel.

(Kép: Pixabay/Terranaut)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.