Mégis létre jöhet a történelem legnagyobb, huszonhárombillió forintos videojáték-üzlete

2023 / 07 / 12 / Pőcze Balázs
Mégis létre jöhet a történelem legnagyobb, huszonhárombillió forintos videojáték-üzlete
Tavaly január óta húzódik egy huszonhárombillió, azaz huszonháromezer milliárd forintos üzlet, melynek során a Microsoft megvásárolná az Activision Blizzard nevű játékfejlesztő és -kiadó vállalatot. Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság hatóságai is kifogásolták a tranzakciót, ám most úgy tűnik, az mégis létre jöhet.

Idén tavasszal úgy tűnt, hogy meghiúsulhat a hatvankilenc milliárd dolláros üzlet, melynek során a szoftveróriáshoz kerülne a Call of Duty sorozat, a Diablo, a StarCraft vagy a Warcraft kiadója, és ezzel a Microsoft a világ harmadik legnagyobb gaming vállalatává válna, a kínai Tencent és a japán Sony mögött. Először a CMA, a brit Verseny- és piacügyi hatóság látta úgy, hogy a cloud gaming, azaz a felhő-infrastruktúrán futó játékok terén túl nagy befolyást szerezne a Microsoft. Ennek a felfutóban lévő technológiának a lényege, hogy a látványos, hatalmas számítási kapacitást megkövetelő játékok nem a nappalinkban ücsörgő, százezres gépen futnak, hanem a szolgáltató szerverein. A nálunk lévő, akár szerényebb képességű hardver így csak azért felel, hogy megjelenítse az onnan érkező képet, és rögzítse, hogy milyen gombokat nyomkodunk.

Nem sokkal később, júniusban az amerikai FTC, azaz a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság kérte, hogy jogi úton akadályozzák meg az egyezség létrejöttét, mert az ártana a videojáték-piacon zajló versenynek. Az FTC-nél attól tartottak, hogy ha a bíróság nem állítja le, akár ideiglenesen, az akvizíciót, az megköttetne, mielőtt az Egyesült Államok kormánya felemelhetné a szavát.

Most azonban egy kaliforniai szövetségi bíróság kimondta: meggyőzőek a Microsoft ígéretei,

melyek szerint garantálni fogják, hogy a népszerű Call of Duty sorozat elérhető marad más platformokon is. A felvásárlást kritizálók fő érve ugyanis gyakran az volt, hogy a CoD-dal így előbb-utóbb csak Microsoft Xbox gépeken és szolgáltatásokon keresztül játszhatunk. Jacqueline Scott Corley bíró szerint az FTC nem tudta egyelőre bizonyítani, különösen nem a konkurens Sony alkalmazottainak segítségével, hogy milyen ártalmas hatásai volnának az akvizíciónak. Scott Corley az előfizetéses szolgáltatások és a felhő-alapú megoldások terén sem tart veszélyes tendenciáktól - számolt be az Ars Technica. Még azt is aláhúzta, hogy szerinte így többen férnek majd hozzá a Call of Duty-hoz és egyéb Activision játékokhoz.

Így aztán a felek figyelme újra az Egyesült Királyság versenyhatósága felé fordulhat és fordult. A The Verge cikke szerint a Microsoft és az Activision megállapodtak a CMA-jel, hogy nem a bíróságon, hanem tárgyalóasztal mellett próbálják meg rendezni a nézeteltéréseiket. Ha ez sikerül, akkor rövidesen lezárulhat az iparág történetének a legnagyobb felvásárlása, hiszen Londonon és Washingtonon kívül mindenhol, összesen harmincnyolc országban már jóváhagyták az üzletet.

(Borítókép: Pavlo Gonchar/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)


Olyan tömegmegfigyelést, mint a párizsi Olimpián, nem látott még Európa
Olyan tömegmegfigyelést, mint a párizsi Olimpián, nem látott még Európa
Jogvédők szerint ez veszélyes, a technológiát szállító cég szerint viszont a módszereik merőben másak, mint amit Kínában vagy Katarban láthatunk.
A futók, úgy érezhetik, mintha repülnénk egy új edzési módszerrel
A futók, úgy érezhetik, mintha repülnénk egy új edzési módszerrel
A futók számára az ETH Zürich fejlesztett olyan berendezést, ami csökkenti a légellenállást. Az olimpiára készülők is kipróbálták.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.