Jól mutatja, mennyire ellentmondásos az atomenergia megítélése Európán belül, hogy míg Németország szombaton lekapcsolta utolsó három megmaradt nukleáris reaktorát is, a Finnország nyugati partján lévő Eurajokiban vasárnap hajnalban megkezdte működését Európa legnagyobb nukleáris erőműve. Az atomenergiáról régóta viták folynak, de nem csak Németországban. A nukleráis energiát ellenzők szerint az atomenergia fenntarthatatlan, veszélyes. és lassítja a megújuló energiára való átállást is, mások számára azonban az atomerőművek bezárása rövidlátó stratégia, és a megbízható alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaforrástól való elfordulás meggondolatlan épp akkor, amikor drasztikusan csökkenteni kellene a globális felmelegedést.
Az Olkiluoto-3 (OL3) nevű létesítmény építési munkálatai 2005-ben kezdődtek, és bár az előzetes tervek szerint az erőmű már 2009-ben elkezdhette volna működését, különböző technikai és jogi problémák miatt a négy éves építkezés végül 18 éven át tartott. Finnországban egyébként utoljára 40 évvel ezelőtt, Európában pedig 16 éve helyeztek üzembe újonnan megépített atomerőművet.
Az 1,6 gigawattos OL3 a tervek szerint 60 éven át lesz aktív, és várhatóan Finnország villamosenergia-szükségletének mintegy 14 százalékát fogja kielégíteni, csökkentve a Svédországból és Norvégiából származó importszükségletet. Az üzemeltető cég, a Teollisuuden Voima (TVO) azt is elmondta, hogy az Olkiluoto 3 termelése stabilizálja az villamosáram árát, illetve kulcsszerepet játszik a finn zöld energiára való átállásban is.
Persze nem csak ez adja az erőmű jelentőségét, hanem az is, hogy Oroszország tavaly májusban leállította Finnországba irányuló energiaexportját, mert a finnek nem fizettek az energiáért, legalábbis az Inter RAO, orosz közszolgáltató szerint. Valószínűbb azonban, hogy a valódi ok a Moszkva és Európa között az ukrajnai háború miatt kialakult, és azóta is egyre szélesedő energiakereskedelmi szakadék következménye volt.
Finnország nettó energiaimportja az elmúlt néhány évben átlagosan 13 terawattóra volt, ami a várakozások szerint 2025-re 5-8 terawattórára csökken majd az Olkiluoto 3-nak köszönhetően.
Az üzemben a próbatermelést egyelőre csak valamivel több mint 0,1 gigawatton, kapacitásának kis töredékével kezdték meg, július végére viszont a tervek szerint teljes gőzzel folyik majd a villamosenergia-termelés, ezzel pedig Finnország tiszta villamos energia önellátása növekszik – a szén-dioxid-mentes villamosenergia-termelés részaránya 89 százalékról körülbelül 93 százalékra emelkedik. Azzal, hogy az OL3 Finnország villamosenergia-szükségletének körülbelül 14 százalékát fedezi majd, 60 százalékkal csökkenti az ország villamosenergia-importját. Az üzemegység által egy év alatt megtermelt, körülbelül 12 terawattórányi villamosenergia például 5,2 millió lakás fűtésére vagy 3,6 millió elektromos autó töltésére is elegendő lesz.
(Borítókép: Az OL3, OL2 és OL1 atomreaktorok az olkiluotoi atomerőműben Olkiluotoban, Eurajoki városában, Finnországban. Fotó - Getty Images/NurPhoto)