Egyre több bizonyíték utal arra, hogy szoros kapcsolat áll fenn a levegőszennyezés és az ekcéma kialakulása között: egy több mint 280 ezer résztvevőt vizsgáló tanulmány pedig csak megerősíteni látszik, hogy a légszennyezés éppenséggel a bőrünk egészsége szempontjából sem túl üdvös. Minderről a New Scientist számolt be.
A járművek és erőművek által kibocsátott finom részecskéket, különösen a 2,5 mikrométeres vagy annál kisebb (PM2,5) részecskéket, már korábban is összefüggésbe hozták az ekcéma kockázatának a növekedésével. Az ekcéma kialakulásáról egyébként úgy gondolják, hogy ennek megjelenése alapvetően egy túlműködő immunválasz eredménye, amely bőrgyulladáshoz vezet, ami pedig kiszáradást és viszketést okoz. A kapcsolat mélyebb megértése érdekében most azonban Jeffrey Cohen, a Yale Orvosi Kar munkatársa ésk kollégái több mint 280 ezer, főként 50-es éveiben járó ember egészségügyi adatait elemezték, akik részt vettek az All of Us Research Programban. Ez a program az Egyesült Államok különböző társadalmi csoportjaitól – különösen a kutatásokban alulreprezentált kisebbségektől – gyűjt egészségügyi adatokat. A kutatók a résztvevők lakóhelyein mért átlagos PM2,5 szennyezettségi szinteket is megvizsgálták, a 2015-ben, a virginiai Lég-, Klíma- és Energia Megoldások Központja által gyűjtött adatok alapján. A kutatók 788 amerikai helyszín adatait hasonlították össze az ekcéma előfordulási gyakoriságával 2022 közepéig. Az eredmények pedig meglepőek voltak: minden 10 mikrogramm/köbméter PM2,5 növekedéssel az ekcéma előfordulása több mint kétszeresére nőtt. Mint Cohen elég egyszerűen elmagyarázta:
“A szennyezettebb területeken több ekcéma esetet regisztráltunk.”
A kutatók figyelembe vettek olyan egyéb tényezőket is, mint az etnikai hovatartozás, a dohányzási szokások és az ételallergiák. Több szakértő, például Giuseppe Valacchi, a North Carolina State University munkatársa arra is rámutatnak, hogy a PM2,5 részecskék közvetlenül irritálhatják a bőrt, vagy az allergénekhez hasonló immunválaszt válthatnak ki. A PM2,5 részecskék belélegzése pedig szintén gyulladásos folyamatokat indíthat el az egész szervezet szintjén.
Cohen szerint jó lenne, ha az eredmények arra sarkallnák a döntéshozókat, hogy szigorítsanak a szennyezés-ellenőrzési intézkedéseken. Valacchi pedig azt javasolja, hogy az erősen szennyezett területeken élők viseljenek védőruházatot, vagy maradjanak zárt térben, amikor a szennyezettségi szint megemelkedik, hogy minimalizálják az expozíciót és csökkentsék az ekcéma kialakulásának a kockázatát.