A múzeumba csak limitált számban lehet jegyet vásárolni szigorúan csak vezetett túrákra, és ezekből sem akad túl sok naponta. Magyarán nagyon előre kell tervezni egy tokiói kiruccanás esetén, hogy egyáltalán bejuthassunk. Ráadásul sem fényképet, sem másfajta felvételt sem szabad odabent készíteni, ezért volt rejtély eddig, hogy mi vár ránk a kapuk mögött.
Ez viszont (már a felvételkészítés tilalma) változott meg most a Covid-19 járvány alatt. Mivel a múzeum átmenetileg bezárásra kényszerült, digitális minitúrákat adtak közre a YouTube-on, vagyis megleshetjük azt, amit eddig csak a kiválasztatott keveseknek sikerült.
A minitúrák itt érhetőek el, és derekasan frissülnek, a legutóbbi feltöltés négy nappal ezelőtti. Ugyanakkor a „mini” jelző tényleg nem túlzás, legfeljebb néhány perces mozgókép-anyagokról beszélünk. Akad felirat is, de csak japán, mást pedig sajnos nem sikerült elővarázsolni. Nekem legalábbis.
Ám amúgy is a belsőterek jelentik a lényeget: elsősorban a hihetetlenül részletesen berendezett díszlet-újraálmodások.
A Studio Ghibli japán legjelentősebb animációs vállalata, olyan címekkel a háta mögött, mint az Oscar-díjat is nyert Chihiro szellemországban, A vándorló palota (egyik személyes kedvencem), a Totoro – A varázserdő titka, A vadon hercegnője, a Kiki – A boszorkányfutár, valamint a Nauszika – A szél harcosai – hogy tényleg csak a hazánkban talán legismertebb filmeket mondjam.
Aki pedig felzárkózna Ghibli-mozikból, annak most nagy szerencséje van, mivel a Netflixre felkerült a stúdió majdnem összes filmje, így garantáltan lesz miből csemegézni.
(Kép: Wikipedia)