Párizsban július 26. óta versenyeznek a sportolók a 2024-es olimpia egyes számaiban, de a Földtől jelenleg távol lévők sem szerettek volna lemaradni az eseményekről, így megrendezték a saját olimpiájukat a Nemzetközi Űrállomáson és a kínai űrállomáson egyaránt. Az ISS-en már hagyománya van az ehhez hasonló "űrversenynek", aminek részét képezi a legkülönfélébb, akár nem létező sportágakban való megmérettetés az éppen a fedélzeten tartózkodók bevonásával - három évvel ezelőtt, a tokiói olimpia alatt például a SpaceX űrhajójával érkező Team Dragon és a Szojuzzal utazó Team Soyuz állt ki egymás ellen egy egész hosszúra nyúlt verseny során, ami alatt a szinkronlebegéstől kezdve a talaj nélküli gyakorlatokon át a súlytalanságban végzett lövészetig számos területen mutatták meg az űrhajósok, hogy az űrolimpia is kihívást jelent, amiben nem is olyan egyszerű jól teljesíteni.
Az idei évben az ISS-en az Expedition 71 tagjai vettek részt az olimpia űrbeli változatában, köztük a SpaceX Crew-8 és a Soyuz MS-25 űrhajósai: Oleg Kononyenko, Tracy Dyson, Mike Barratt, Matthew Dominick, Jeanette Epps, Nikolai Chub és Alexander Grebenkin, valamint a Boeing Starlinerének két utasa, Butch Wilmore és Sunita Williams, akik egyelőre meg nem határozott ideig az állomáson maradnak az űrkapszulával kapcsolatban felmerült problémák miatt. Az asztronautákra az imitált olimpia mellett persze várnak nagyobb feladatok is, az Expedition 71 keretében ugyanis neurodegeneratív betegségeket (mint amilyen a Parkinson-kór, az Alzheimer-kór és a Huntington-kór) és terápiákat kutatják, emellett botanikai kísérleteket végeznek és algaalapú létfenntartási rendszert fejlesztenek.
A Nemzetközi Űrállomás mellett a kínai űrállomáson is megtartotta az első űrolimpiát a Tienkung legénysége, akik a Sencsou-18 misszió keretében töltik idejüket az állomáson. A Ye Guangfu, Li Cong és Li Guangsu részvételével megtartott verseny hasonlóan alakult mint az ISS eseménye, ahogy arról a kínai űrügynökség (CMSA) által közzétett videó is árulkodik. A hat hónapos Sencsou-18 misszió nagyjából a felénél tart és a tudományos kísérleteken kívül űrsétákkal és az állomás fejlesztésével foglalkoznak a taikonauták.
(Fotó: Thomas Pesquet/ESA-NASA)