Megrendezték az űrolimpiát a kínai űrállomáson és az ISS-en is

2024 / 08 / 11 / Bobák Zsófia
Megrendezték az űrolimpiát a kínai űrállomáson és az ISS-en is
Mindkét helyszínen megrendezték az olimpia űrbeli változatát.

Párizsban július 26. óta versenyeznek a sportolók a 2024-es olimpia egyes számaiban, de a Földtől jelenleg távol lévők sem szerettek volna lemaradni az eseményekről, így megrendezték a saját olimpiájukat a Nemzetközi Űrállomáson és a kínai űrállomáson egyaránt. Az ISS-en már hagyománya van az ehhez hasonló "űrversenynek", aminek részét képezi a legkülönfélébb, akár nem létező sportágakban való megmérettetés az éppen a fedélzeten tartózkodók bevonásával - három évvel ezelőtt, a tokiói olimpia alatt például a SpaceX űrhajójával érkező Team Dragon és a Szojuzzal utazó Team Soyuz állt ki egymás ellen egy egész hosszúra nyúlt verseny során, ami alatt a szinkronlebegéstől kezdve a talaj nélküli gyakorlatokon át a súlytalanságban végzett lövészetig számos területen mutatták meg az űrhajósok, hogy az űrolimpia is kihívást jelent, amiben nem is olyan egyszerű jól teljesíteni.

Az idei évben az ISS-en az Expedition 71 tagjai vettek részt az olimpia űrbeli változatában, köztük a SpaceX Crew-8 és a Soyuz MS-25 űrhajósai: Oleg Kononyenko, Tracy Dyson, Mike Barratt, Matthew Dominick, Jeanette Epps, Nikolai Chub és Alexander Grebenkin, valamint a Boeing Starlinerének két utasa, Butch Wilmore és Sunita Williams, akik egyelőre meg nem határozott ideig az állomáson maradnak az űrkapszulával kapcsolatban felmerült problémák miatt. Az asztronautákra az imitált olimpia mellett persze várnak nagyobb feladatok is, az Expedition 71 keretében ugyanis neurodegeneratív betegségeket (mint amilyen a Parkinson-kór, az Alzheimer-kór és a Huntington-kór) és terápiákat kutatják, emellett botanikai kísérleteket végeznek és algaalapú létfenntartási rendszert fejlesztenek.

A Nemzetközi Űrállomás mellett a kínai űrállomáson is megtartotta az első űrolimpiát a Tienkung legénysége, akik a Sencsou-18 misszió keretében töltik idejüket az állomáson. A Ye Guangfu, Li Cong és Li Guangsu részvételével megtartott verseny hasonlóan alakult mint az ISS eseménye, ahogy arról a kínai űrügynökség (CMSA) által közzétett videó is árulkodik. A hat hónapos Sencsou-18 misszió nagyjából a felénél tart és a tudományos kísérleteken kívül űrsétákkal és az állomás fejlesztésével foglalkoznak a taikonauták.

(Fotó: Thomas Pesquet/ESA-NASA)


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.