Megújuló energia-tárolás hőenergia felhasználásával

2020 / 04 / 27 / Justin Viktor
Megújuló energia-tárolás hőenergia felhasználásával
A szél- és napenergia a legjobb megoldások az alacsony szén-dioxid-kibocsátással járó nagyszabású energiatermeléshez. Ezek a fosszilis energiatermelésnél jóval tisztább módszerek mindössze egyetlen dolgot nem tudtak, amit az utóbbiak igen: a konzisztens rendelkezésre állást. Eddig.

A szennyező de létező...

Lehetnek a fosszilis tüzelőanyagok szennyezőek, de ezek az erőművek mégis csak maguk dönthetik el, hogy mennyi áramot termelnek. A szél- és a napenergia felhasználásánál minden attól függ, hogy éppen mennyit fúj a szél és mennyit süt a nap. Ez azt jelenti, hogy az ilyen ingadozó forrásokra támaszkodó villamosenergia-hálózat küszködhet a kereslet és a kínálat összehangolásával.

Ezt a problémát nagyméretű villamosenergia-tároló technológiákkal lehet kezelni. Ha egy szélerőmű vagy napenergia-park felesleges villamos energiát termel, a rendszer eltárolja. Ezután, amikor az említett  erőművek nem termelnek eleget az igények kielégítéséhez, a tárolt energiát vissza lehet juttatni a hálózatba.

...helyett volt tiszta, de drága...

Ennek a technológiának több verziója is használatban van már, ám ezek vagy költségesek, vagy bonyolultak, vagy korlátozottak a földrajzi követelmények miatt (például hegyek jelenlétét igénylő vízzáró gátak vagy földalatti barlangokat igénylő sűrített levegővel történő energiatárolás), és ezek mindegyike hatalmas mennyiségű áramot igényel.

A területről most új hírek érkeztek Németországból. A szivattyús hőenergia-tároló (TES), más néven elektromos hőenergia-tároló (ETES), nem mai fejlesztés, a technológia körülbelül tíz éve létezik, a németországi Siemens Gamesa azonban csak a tavalyi évben kezdte meg a tesztelését.


A villamos energia hővé alakulása a központi áramkörben történik, majd meleg és hideg tartályokban tárolják." (Kép: Pau Farres Antunez)

...és most itt a TES: olcsó és tiszta

A TES nagy teljesítményű hőszivattyúval alakítja hővé a villamos energiát. A termelt hőt egy közegben, például vízben vagy kavicsban (a Siemens kísérleti telepei esetében vulkáni kőzetben) tárolják, egy nagy, szigetelt tartályban.

Az elektromos áramot a közegben hőként tárolják, amíg szükség nem lesz rá, és akkor egy hőmotort használnak a hő árammá történő visszaalakítására. A rendszer a termodinamikai ciklusok elvét használja fel.


"Isten hozott az új kőkorszakban!" A Siemens energiatároló létesítménye Hamburg mellett.

A TES előnyei:

  • Egy TES létesítmény tervezéséhez és felépítéséhez szükséges idő lerövidül, mivel a rendszer a hagyományos technológiára támaszkodik, és olyan alkatrészeket használ, amelyeket az energia- és feldolgozóiparban már széles körben használnak - például turbinákat, kompresszorokat, hőcserélőket és villamos generátorokat.
  • A hőtároló-közeg összes variációja (az anyag, amely elnyeli a hőt a tartályban) környezetbarát - vegyianyag és toxinmentes.
  • A tárolótartályt kitöltő hőtároló-közeg olyan anyagokból áll, amelyek bőségesen és olcsón állnak rendelkezésre, például olvadt sók, víz vagy kavics.
  • A létesítmény a világ bármely pontjára telepíthető, annak földrajzi adottságaitól függetlenül.
  • Felfelé vagy lefelé is könnyedén skálázható a mérete, hogy megfeleljen a hely villamos-hálózati igényeinek.
  • A technológia több energiát képes tárolni egy adott térfogatban (magasabb energia sűrűséggel), mint a szivattyús víztározók. Ehhez tehát megjegyzésnél kevesebb helyet is igényel egy adott eltárolható energiamennyiséghez, azaz a létesítmény ökológiai lábnyoma is kisebb. Például tízszer több villamos energiát lehet visszanyerni 1 kg 100 °Celsius fokon tárolt vízből, mint egy kilogramm olyan vízből, amelyet egy szivattyús víztározó 500 méteres magasságában tárol.
  • Az alkatrészek hosszú élettartamúak - évtizedekig kibírják, mielőtt cserélni kellene őket.

"Olvadt-só tárolótartályok a hőenergia tárolására egy koncentrált napenergia-erőműben."

A TES jelentősen elősegítheti a világ társadalmainak elmozdulását egy alacsony szén-dioxid-kibocsátású jövő felé. Amint a technológia megérik rá, és teljes mértékben piaci forgalomba kerül, képes lesz versenyezni az egyéb energia-tárolási technológiákkal. Minél gyorsabban terjed el a TES, annál olcsóbb lesz, és annál inkább képes lesz segíteni a világot az éghajlati válság kezelésében és az alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiarendszerre való áttérésben.

(Forrás: IntelligentLiving Képek: IENE, Pexels, Siemens)


Rendkívül furcsa anyagi forma létezését bizonyították
Rendkívül furcsa anyagi forma létezését bizonyították
Először sikerült kvantumörvényeket generálni szuperszilárd anyagban.
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Olyan ősi ez az ökoszisztéma, hogy még a dinoszauruszok előtti időből származik.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.