Lehetnek a fosszilis tüzelőanyagok szennyezőek, de ezek az erőművek mégis csak maguk dönthetik el, hogy mennyi áramot termelnek. A szél- és a napenergia felhasználásánál minden attól függ, hogy éppen mennyit fúj a szél és mennyit süt a nap. Ez azt jelenti, hogy az ilyen ingadozó forrásokra támaszkodó villamosenergia-hálózat küszködhet a kereslet és a kínálat összehangolásával.
Ezt a problémát nagyméretű villamosenergia-tároló technológiákkal lehet kezelni. Ha egy szélerőmű vagy napenergia-park felesleges villamos energiát termel, a rendszer eltárolja. Ezután, amikor az említett erőművek nem termelnek eleget az igények kielégítéséhez, a tárolt energiát vissza lehet juttatni a hálózatba.
Ennek a technológiának több verziója is használatban van már, ám ezek vagy költségesek, vagy bonyolultak, vagy korlátozottak a földrajzi követelmények miatt (például hegyek jelenlétét igénylő vízzáró gátak vagy földalatti barlangokat igénylő sűrített levegővel történő energiatárolás), és ezek mindegyike hatalmas mennyiségű áramot igényel.
A területről most új hírek érkeztek Németországból. A szivattyús hőenergia-tároló (TES), más néven elektromos hőenergia-tároló (ETES), nem mai fejlesztés, a technológia körülbelül tíz éve létezik, a németországi Siemens Gamesa azonban csak a tavalyi évben kezdte meg a tesztelését.
A TES nagy teljesítményű hőszivattyúval alakítja hővé a villamos energiát. A termelt hőt egy közegben, például vízben vagy kavicsban (a Siemens kísérleti telepei esetében vulkáni kőzetben) tárolják, egy nagy, szigetelt tartályban.
Az elektromos áramot a közegben hőként tárolják, amíg szükség nem lesz rá, és akkor egy hőmotort használnak a hő árammá történő visszaalakítására. A rendszer a termodinamikai ciklusok elvét használja fel.
A TES előnyei:
A TES jelentősen elősegítheti a világ társadalmainak elmozdulását egy alacsony szén-dioxid-kibocsátású jövő felé. Amint a technológia megérik rá, és teljes mértékben piaci forgalomba kerül, képes lesz versenyezni az egyéb energia-tárolási technológiákkal. Minél gyorsabban terjed el a TES, annál olcsóbb lesz, és annál inkább képes lesz segíteni a világot az éghajlati válság kezelésében és az alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiarendszerre való áttérésben.
(Forrás: IntelligentLiving Képek: IENE, Pexels, Siemens)