A Kyoto Egyetem fizikusai új, atommag-alapú periódusos rendszert (Nuclear Periodic Table of Elements) hoztak létre, amelyben az ismert elemek az atommagban található protonok száma szerint vannak elrendezve, az elem elektronjainak száma helyett. A táblázatnak a Nucletouch táblázat (kb. Magérintés) nevet adták.
Az Nucletouch táblázat azt jelzi, hogy a “mágikus számok” közelében elhelyezkedő atommagok egy vagy két további nukleonnal vagy nukleon lyukkal atommag-héj záródás állapotába kerülnek, míg a mágikus számoktól távol eső magokat mag-deformáció jellemzi.
A hagyományos periódusos rendszertől eltérően, amely az atomon belül található elektronok viselkedésén alapszik, ez az új táblázat a magban található protonszámon nyugszik.
A héjmodell egyike a legkorábbi atommag-modelleknek. A nukleonok – ugyanúgy, mint az elektronok – fermionok, ezért érvényes rájuk a Pauli-féle kizárási elv. A modell szerint a nukleonok is – az atom elektronjaihoz hasonlóan energiaszintekre csoportosulnak. A modellen elsősorban Wigner Jenő, Maria Goeppert-Mayer és Johannes Hans Daniel Jensen dolgoztak, akik 1963-ban meg is kapták érte a fizikai Nobel-díjat.
Héjmodell
Yoshiteru Maeno, a Nucletouch táblázat egyik fejlesztője elmondta: „Az elemek periodikus táblázata a tudomány egyik legjelentősebb eredménye, és ismert formájában az atomok elektronpályáinak héjszerkezetén alapul.
Az atomok azonban kétféle töltött részecskéből állnak, amelyek meghatározzák az egyes elemeket, a mag körül keringő elektronokból és a magban lévő protonokból.
A dolog ma alapvetően az atomokban található elektronokról szól. Az atomok akkor tekinthetők stabilnak, ha az elektronok keringése kitölti a mag körüli elektronpályákat (olyan atommagok, amelyeknél radioaktivitást nem tapasztaltak, kb. 271 ilyen atommagot ismerünk, pl. 12C, 14N, 16O).
Az úgynevezett nemesgázok, olyan közömbös elemek, mint a hélium, neon és argon, ritkán reagálnak más elemekkel. Legstabilabb elektronszámuk 2, 10, 18, 36 és így tovább. Ezeket a számokat atomi mágikus számoknak nevezzük, és ami fontos, ugyanez az elv alkalmazható a protonokra is."
A protonok különböző stabil mágikus számmal rendelkeznek: 2, 8, 20, 28, 50, 82, 126 és így tovább. Ezek között vannak olyan ismerős elemek is, mint a hélium, az oxigén és a kalcium.
A Nucletouch táblázat ezeket a „varázsmagokat” helyezi a középpontba, új perspektívát biztosítva az elemek számára.
Kouichi Hagino beszámolójában: „Hasonlóan az elektronokhoz, ha az atommagban található pályák protonokkal vannak kitöltve, stabil atommagokat alkotnak, hasonlóan a nemesgáz elemekhez. Nucletouch periódusos rendszerünkben azt is látjuk, hogy a magok általában gömb alakúak a mágikus számok közelében, de deformálódnak, amikor elmozdulnak tőlük.”
A tudósok azért készítették a táblázatot, hogy kiemeljék a természet törvényeinek bemutatására szolgáló alternatív módszereket, és remélik, hogy a rajongók és a tudósok egyaránt találnak benne valamit, amit élvezhetnek, és tanulhatnak belőle.
(Forrás: Springer Képek: K. Hagino & Y. Maeno, NASA)