Az Osztrák Tudományos és Műszaki Intézet (ISTA) spinoffjaként tavaly alapított Syntropic Medical vállalat egyedi sisakot mutatott be, ami első látásra komplexnek tűnhet, de jó célt szolgál: a depressziót gyógyítja, méghozzá fényterápiával. Az eszköz fő összetevője a szemüveg, amivel különböző időtartamra felvillanó fénysugarakkal "bombázzák" a felhasználót, a fejre csatolható sisak pedig méri a hatást az agy monitorozásával.
A Syntropic találmánya a depresszió kezelését ennélfogva nem-invazív módszerrel oldja meg, gyógyszerek és mellékhatások nélkül
és elsősorban azok számára szánják, akiknél másfajta terápiás módszerek nem váltak be.
A sisakon, pontosabban a szemüvegen át érkező fény az agy mikroglia sejtjeire irányul, ezek működését befolyásolja. A mikrogliák a központi idegrendszer rendkívül fontos elemei, amelyek többek között a gyulladásos folyamatok szabályozásában játszanak szerepet. A mononukleáris fagocita sejtek termelhetnek például gyulladáscsökkentő citokin IL-10-et, ami védi az idegsejteket, de a gyulladások kontrollálása más esetekben is, általában véve döntő fontosságú, mivel ezek a folyamatok sok agyi betegség kialakulásához vagy súlyosbodásához járulnak hozzá.
A Syntropic a mikroglia sejtek aktiválása révén lényegében újraprogramozza az agyat, így segít a depressziós állapot változtatásában. A neuroplaszticitást serkentő módszerrel az MDD-n (Major Depressive Disorder, súlyos depresszív zavar) kívül több mentális probléma is kezelhető a tervek szerint. A nagyfrekvenciás fényimpulzusok hatása a Synt alapítójának és az ISTA idegtudósának, Alessandro Venturinónak vizsgálatai szerint 60 Hertzen a perineuronális hálók ideiglenes lebontását eredményezi, legalábbis az egérkísérletekben ez figyelték meg, ami a neuronok számára megnyitja az utat az előtt, hogy könnyebben tudjanak új szinapszisokat létesíteni. Ez a megoldás "megfiatalítja" az agyat, lehetővé téve, hogy az új benyomások könnyebben felülírják a régebbi, esetleg negatív emlékek hatását.
(Fotó: Syntropic Medical)