Megváltoztatja az agy működését a Syntropic sisakja

2024 / 08 / 24 / Bobák Zsófia
Megváltoztatja az agy működését a Syntropic sisakja
A fejen viselhető eszköz a neuroplaszticitást segíti elő és fénnyel működik.

Az Osztrák Tudományos és Műszaki Intézet (ISTA) spinoffjaként tavaly alapított Syntropic Medical vállalat egyedi sisakot mutatott be, ami első látásra komplexnek tűnhet, de jó célt szolgál: a depressziót gyógyítja, méghozzá fényterápiával. Az eszköz fő összetevője a szemüveg, amivel különböző időtartamra felvillanó fénysugarakkal "bombázzák" a felhasználót, a fejre csatolható sisak pedig méri a hatást az agy monitorozásával.

A Syntropic találmánya a depresszió kezelését ennélfogva nem-invazív módszerrel oldja meg, gyógyszerek és mellékhatások nélkül

és elsősorban azok számára szánják, akiknél másfajta terápiás módszerek nem váltak be.

A sisakon, pontosabban a szemüvegen át érkező fény az agy mikroglia sejtjeire irányul, ezek működését befolyásolja. A mikrogliák a központi idegrendszer rendkívül fontos elemei, amelyek többek között a gyulladásos folyamatok szabályozásában játszanak szerepet. A mononukleáris fagocita sejtek termelhetnek például gyulladáscsökkentő citokin IL-10-et, ami védi az idegsejteket, de a gyulladások kontrollálása más esetekben is, általában véve döntő fontosságú, mivel ezek a folyamatok sok agyi betegség kialakulásához vagy súlyosbodásához járulnak hozzá.

A Syntropic a mikroglia sejtek aktiválása révén lényegében újraprogramozza az agyat, így segít a depressziós állapot változtatásában. A neuroplaszticitást serkentő módszerrel az MDD-n (Major Depressive Disorder, súlyos depresszív zavar) kívül több mentális probléma is kezelhető a tervek szerint. A nagyfrekvenciás fényimpulzusok hatása a Synt alapítójának és az ISTA idegtudósának, Alessandro Venturinónak vizsgálatai szerint 60 Hertzen a perineuronális hálók ideiglenes lebontását eredményezi, legalábbis az egérkísérletekben ez figyelték meg, ami a neuronok számára megnyitja az utat az előtt, hogy könnyebben tudjanak új szinapszisokat létesíteni. Ez a megoldás "megfiatalítja" az agyat, lehetővé téve, hogy az új benyomások könnyebben felülírják a régebbi, esetleg negatív emlékek hatását.

(Fotó: Syntropic Medical)


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.