Megvan a törvény a metaanyagok hőkibocsátásának leírására

2020 / 05 / 15 / Justin Viktor
Megvan a törvény a metaanyagok hőkibocsátásának leírására
A legapróbb dolgok világa, törvényszerűségei és fizikája nem is különbözhetne jobban a mindennapokban megtapasztalt emberléptékű dolgok tudományától, de a legizgalmasabb terület talán éppen ezért az a szürke zóna, határvidék, ahol a két univerzum találkozik, ahol a nagyból kicsi lesz, vagy fordítva. És persze ennek a területnek is megvan a maga érdekes fizikája.

Metaverzum

A metaanyagokat, vagy metafelületeket, melyek mintás, hullámhosszon belüli struktúrákból állnak,  széles körben alkalmazták a hőkibocsátás szabályozására. Ugyanakkor a hőkibocsátási tulajdonságaik mögött álló fizika eddig megőrizte a titkait.

Egy új tanulmányban a tudósok most új törvényt fedeztek fel, a metaanyagok, és metafelületek hőkibocsátásának leírására.

Jiayu Li, a a Carnegie Mellon Gépészmérnöki Tanszékének Ph.D. jelölte azt mondta:  „Ez az új méretarány-törvény feltárja a metaadagok kollektív hőkibocsátási viselkedésének mögöttes fizikáját, ezzel a kutatók egyszerűen felhasználhatják a meglévő tervezési és optimalizálási eszközöket a metaaanyagok megkívánt hőkibocsátási tulajdonságainak eléréséhez, ahelyett, hogy vakon keresgélnék a legjobb megoldást, a teljes tervezési repertoár feltérképezésével.”

A termikus sugárzára kvantált elektromágneses sugárzáskén hivatkoznak, amelyet a molekulák vagy atomok hőmozgása gerjeszt, és amelynek hullámhossz-tartománya az infravörös, a látható fény és az ultraibolya tartományokba esik.

A hőkibocsátás általánosságban a tárgy hőmérséklettől és összetételétől függ, viszont a metafelületek, - bármilyenek is legyenek, - eltérően viselkednek a hőkibocsátás klasszikus értelmezésétől, egyedi, hullámhosszon belüli skálás szerkezetük miatt.

A tudósok azt várják, hogy az új méretarány-törvényük számos területen hasznos lesz, beleértve az elektrotechnikát, az optoelektronikát, az anyagtudományt és a hőtechnikát. 

Sheng Shen, a Carnegie Mellon Gépészmérnöki Tanszékének docense azt mondta: „Itt, a CMU-n arra használjuk az új méretskála-törvényt, hogy újszerű metaanyag alapú hő-infravörös eszközöket tervezzünk  egy sor különböző alkalmazási területre, köztük infravörös azonosításra, infravörös érzékelőkhöz, termikus menedzsment alkalmazásokhoz és hőenergia-átalakításhoz.”

A tanulmányt és az új törvényt a Physical Review Letters lapban tették közzé.

(Forrás: TechExoplorist Képek: CMU, Pixabay)


 


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Mi történik, ha nehézvizet iszunk?
Mi történik, ha nehézvizet iszunk?
Miután a nehézvizet felfedezték, szinte rögtön meg is kóstolták.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.