Melyik a világ legfiatalabb nyelve?

2023 / 11 / 05 / Bobák Áron
Melyik a világ legfiatalabb nyelve?
Nem egyszerű kérdés, hiszen nem egyszerű definiálni, hogy mit tekintünk különálló nyelvnek, sem azt, hogy mikortól beszélhetünk új nyelvről.

Az internetet lapozgatva azt láthatjuk, hogy sokan például a búroktól származó afrikaanst jelölik meg a legújabb nyelvként, ami ugyan valóban csak 1925-től lett hivatalos államnyelv, ám a kialakulása már a 17-18. században elkezdődött. Mások az Eszperantóra szavaznak, amit 1887-ben hozott létre Lazar Markovics Zamenhof, és ma hivatalosan több mint kétmillióan beszélik. Viszont felmerül a kérdés, hogy ha az eszperantót (aminek nincsenek anyanyelvi beszélői) önálló nyelvnek tekintjük, akkor miért ne tekintenénk önálló nyelvnek a jóval később keletkezett sindarint, azaz a J. R. R. Tolkien által kitalált tünde nyelvet? Bár a sindarin és a quenya meglehetősen szűkös szókinccsel rendelkeznek, de vannak saját grammatikai szabályaik, így akár önálló nyelvnek is tekinthetjük őket.

És ott van a macedón nyelv is, ami csupán 1945-ben vált függetlenné a bolgártól, így (bár lényeges különbségek a két nyelv között nincsenek) szintén joggal tarthatna igényt a legfiatalabb nyelv címére.

De csak tarthatna, ugyanis a nyelvészek által a világ legújabb nyelvének tartott nyelv a felsoroltaknál is jóval fiatalabb, és mindössze 350-en beszélik.

A Michigani Egyetem nyelvészeti professzora, Carmel O'Shannessy az Australian Journal of Linguistics nevű nyelvészeti szakfolyóiratban számolt be először a light warlpiri nyelvről 2007-ben, amit egy ausztrál településen, Lajamanuban beszélnek, jellemzően csak 40 év alattiak. A kutatók ebből arra következtettek, hogy a nyelv a '70-'80-as években alakulhatott ki a környéken beszélt warlpiriböl, a kriolból és az angolból.


Lajamanu madártávlatból, balra a Hooker Creek repülőtérrel

A nyelv sajátossága, hogy a főnevek nagy része az angolból vagy a warlpiriből jön, ám a nyelvtani szerkezete egyáltalán nem hasonlít az angolra. A light warpliriben ugyanis a szavak bármilyen sorrendben következhetnek egy mondaton belül, a jelentést pedig a szavakhoz kapcsolódó toldalékok adják. Ezek a toldalékok, az igékhez hasonlóan jellemzően a kriolból származnak.

A light warlpiri másik érdekessége az úgynevezett "nem jövő idő", vagyis hogy ugyanaz a kifejezés fejezi ki a jelen és a múlt időt, a jövő időt azonban nem. Például a "yu-m" egyszerre jelöli a "te" jelen és múlt idejét, a jövő idejét viszont nem. Mivel ez a nyelvtani sajátosság egyik nyelvben sem fordul elő, amiből a light warlpiri táplálozott, így O'Shannessy szerint új nyelvként kell rá tekinteni.

Ez a cikk eredetileg 2019.12.27-én jelent meg a Rakétán.

(Forrás: Livescience, Dailymail, Reddit, Telc.net, Fotó: Mick Erglis/Flickr, Pxfuel)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.