A Gizmodón olvasható cikk szerint a DoNotPay a működésének első két évében százhatvanezer fellebbezést vitt sikerre parkolási bírságok ellen New Yorkban és Londonban. Már akkor kétharmados sikerrátával dolgozott, és azóta kétmillió hasonló ügyet oldott meg, sőt, időközben közüzemi számlákkal kapcsolatban is megtanult tanácsokat adni. Ráadásul mindezt egy tizenkilenc éves egyetemi hallgató találta ki, miután felismerte, hogy mennyire hasonlóan zajlik az összes ilyen eljárás. Eleinte a családja és a barátai használták a DoNotPay-t, de később mindenki számára elérhetővé tette azt.
Joshua Browder, az alkalmazás megalkotója nem árulja el, hogy pontosan hol, de valahol az Egyesült Államokban lesz februárban egy gyorshajtással kapcsolatos tárgyalás, amelyen a védőügyvéd fülében egy hallókészülékként is alkalmazható fülhallgató lesz. A mesterséges intelligencia ezen keresztül fogja utasítani arra, hogy pontosan mit kell mondania, hogy a tervek szerint a védence megússza a bírság kiszabását. Mindez Browder szerint súrolja a jogszerűség határát, ahogyan az is, hogy egy másik, videóhíváson keresztül zajló tárgyaláson vagy egy súgógépet, vagy egy mesterséges hangot fognak alkalmazni az ügyvéd-csetbot mellé. Az alapító kiemelte, hogy úgy trenírozták a rendszert, hogy ne hazudjon és ne állítson olyat, amiről nincsen biztos tudása, de így is vállalják, hogy ha bármilyen bírságot szabnának ki a vádlottakra, kifizetik azt.
"Ez egy kísérlet, és szeretjük a rizikót"
- fogalmazott a férfi. "Segítünk a fogyasztóknak, hogy küzdjenek a szervezetek és a bürokrácia ellen, (...) az a víziónk, hogy a jog ingyenes lesz"- tette hozzá. Az, hogy a tárgyalótermekben is sikerrel járnak-e, az ügyek lezárultával kiderül, ígéretük szerint tájékoztatni fogják erről a közvéleményt.
(Borítókép: Tingey Injury Law Firm/Unsplash)