A Bjarke Ingels Group összesen három szigetet tervezett az ország északi részén fekvő Penang-sziget déli partjaihoz, amelyeken lakó- és üzleti negyedeket is kialakítanának, emellett a legkülönfélébb kikapcsolódási lehetőségek várnák az ide költöző 18 ezer embert. 4,6 kilométernyi szabadstrand, 240 hektárnyi park és 25 kilométernyi tengerpart - csak néhány szám, ami még a látványtervek nélkül is igencsak vonzóvá teszi a BiodiverCityt, aminek neve amúgy egy szójáték, a biodiverzitás és a város szavak összevonása.
A korai tervek szerint a három sziget közül először a legnagyobb, The Channels (azaz "csatornák") névre keresztelt sziget épülhet meg, amely egy 200 hektáros "digitális parkot" is magában foglal. Ebben ugyanúgy helyet kapnának a kutatással, fejlesztéssel foglalkozó cégek mint a helyi vállalatok, emellett pedig szórakozási lehetőségeket is biztosítanának az idelátogató családoknak, például virtuális valósággal és robotokkal kapcsolatos látványosságokat. A szigeten lesz egy nagy hullámmedence, technológiai park és kormányzati intézmények is, emellett egy kulturális körzetet is kialakítanak.
A második, elhelyezkedését nézve a középső sziget The Mangroves (gyertyafák) névre hallgat, a nevét pedig onnan kapta, hogy egy olyan területet is kialakítanak rajta, ami tökéletes terepet biztosít gyertyafa-erdők ültetéséhez. A The Mangroves védjegye a sziget felé magasodó bambusztorony, ami konferenciák és más, nagyobb tömeget vonzó rendezvények megrendezésére is alkalmas lesz.
A szigetcsoport utolsó szigete a The Laguna, amely maga is nyolc kisebb szigetből áll össze, egyfajta mini szigetvilágot alakítva ki. Úszó, cölöpökön álló és teraszos házak jellemzik ezt a szigetet, ahol a halászat és a tengeri élővilág is kiemelt hangsúlyt kapna.
A dán építésziroda a tervezésnél kifejezetten nagy hangsúlyt fektetett a fenntarthatóságra, így a szigetek energiaellátását szélerőművekkel és napelemekkel oldanák meg, öntözéshez pedig az összegyűjtött esővízből oldanák meg. A tervek szerint már maga az építkezés is a zöld szemlélet jegyében fog zajlani, hiszen a munkákhoz főként bambuszt és helyileg beszerezhető fűrészárut használnának, valamint az újrahasznosított alapanyagok is fontos szerepet kapnának.
A projektről beszámoló New Atlas megjegyzi, hogy a beruházás egyelőre korai szakaszban jár, a részletesebb tervek kidolgozása még hátra van, így egyelőre azt sem lehet tudni, hogy mikor kezdődhet meg az építkezés.
(Fotó: Bjarke Ingels Group)