A Meta a metaverzum építése és a VR-technológia fejlesztése mellett még egy területen igyekszik összekapcsolni a valódi és a virtuális világot: legújabb eszközükkel az érintést igyekeznek digitalizálni. A cég mesterséges intelligenciával foglalkozó részlege nemrégen mutatta be a Digit 360 elnevezésű eszközét, ami egy ujj alakú szenzor és a Meta leírása szerint az emberivel vetélkedő minőségű érzékelést tesz lehetővé, illetve bizonyos tekintetben túl is tesz az humán tapintás adta lehetőségeken.
A szenzor alapját a Sparsh modell adja, amit 460 ezer 'tapintási képen' tanítottak be, hogy minél többféle tárgyat, anyagot, méretet és formát felismerjen és segítségével az eszköz pontosan tud értelmezni olyan jellemzőket is, amihez nem elég a vizuális információ, például a nyomás erejét, amit egy tárgyra fejt ki.
A Digit 360 berendezés egészen apró, 7 mikronnyi részleteket is felismer és 1 millinewton nyomást is képes érzékelni.
A Meta szerint a tapintásból származó információkat a mesterséges ujj 30-szor gyorsabban dolgozza fel az embereknél. A cég célja egyelőre nem az, hogy bárki kezébe adja a technológiát, csak kutatók használhatják majd az eszközt, később pedig a robotok vagy robotkezek érzékelését emelheti magasabb szintre.
(Fotó: Meta Ai)